HÜDA PAR Van İl Başkanlığı kentte artan yozlaşmaya dikkat çekerek uyardı

HÜDA PAR Van İl Başkanlığı kentte artan yozlaşmaya dikkat çekerek uyardı

HÜDA PAR Van İl Başkanlığı yaptığı açıklamayla kentin inanç ve kültür değerlerine ters düşen bar, pavyon, içkili lokanta ve disko gibi yerlerin açılmasının ahlaki değerlere ters düştüğünü, toplumu yozlaştırdığını ifade ederek yetkili kurumları uyardı

HÜDA PAR Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın yaptığı açıklama ile şehre gelen turistlere yönelik açıldığını belirtilen "bar, pavyon, içkili lokanta ve disko" gibi yerlerin kentte yoğun olarak faaliyete başlamasının, toplumun ahlaki değerlerine ters düştüğünü, gençleri yozlaştırdığını ifade etti.

Yaz mevsiminde Van’a turistlerin yoğun bir şekilde gelmesinin ve bu vesileyle esnafın işlerinin artmasının memnuniyetle karşılandığını ifade edilen Sayğın, “İlimize gelen turistleri, örf ve adetlerimize uygun bir şekilde karşılayıp misafirperverliğimizi göstermek ve onların memnun ayrılmalarını sağlamak hepimizin görevidir.” dedi.

“İlimize gelen turistler toplumumuzun ahlaki değerlerini dikkate alarak hareket etmeleri gerekir”

Ahlaki değerlerin öncelenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Sayğın, “İlimize gelen turistlerin de toplumumuzun, özellikle de ilimizin örfünü, ahlaki değerlerini ve yaşam tarzını hesaba katarak duyarlı davranmaları ve halkımızın bu konulardaki hassasiyetini dikkate alarak hareket etmeleri gerekir. Ancak görüyoruz ki gelen turistler, özellikle de İran’dan gelenler turistler, sanki Van iline değil de gayrimüslim Avrupa ülkelerinden birine gitmişçesine gayri ahlaki tutum ve davranışlar sergilemekte, uygunsuz kıyafetlerle dolaşmaktadırlar. Akşam saatlerinde şehrin işlek caddelerinde, ellerinde alkol şişeleriyle hoyratça ve ahlaksızca görüntüler ortaya koymaktadırlar.” ifadeleri kullandı.

“Hiç birimiz bunlara karşı gözümüzü kapatamayız ve sessiz kalamayız”

Van ilinde birçok yerde bar, pavyon, içkili lokanta ve disko gibi yerlerin açılmasının kabul edilemez olduğu belirten Sayğın, sözlerine şöyle devam etti:

“İran’dan gelenlerin bu yerleri açmalarına müsaade edilmektedir. Bu yerler, fuhuş ve uyuşturucu yuvaları haline gelmiş olup her türlü melanet işlenmektedir. Aynı şekilde bazı oteller ve apart daireler de bu işler için kullanılmaktadır. Bütün bunlar; ailelerimizi huzursuz etmekte, gençlerimizin ahlaki yönden bozulmasına sebep olmakta ve toplumumuzu ifsat etmektedir. Bunları kabul etmek mümkün değildir. Hiç birimiz bunlara karşı gözümüzü kapatamayız ve sessiz kalamayız.”

“Yaşanan bu olumsuzlukların devam etmemesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz”

 

Gerek valilik, gerek kaymakamlıklar ve gerekse belediyelerin halkın hassasiyetlerini gözeterek bu konuda duyarlı hareket etmeleri ve acilen duruma müdahale ederek gereken tedbirleri almaları gerektiğini belirten Sayğın, "Başta ruhsat olmak üzere bu tür yerler sıkı denetim altına alınmalı ve ilgili birimler suç ve suçluyla mücadelede daha aktif görev icra etmelidirler. Bu vesileyle, yaşanan bu olumsuzlukların devam etmemesi için yetkilileri göreve çağırıyor halkımızı da bu konuda dikkatli ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.” dedi.  (İLKHA)


Önceki DERE ÜSTÜ İLKOKULUNUN SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Sonraki 'Ey Muhammed!) Bunlar sana vahyettiğimiz gayb haberlerindendir'

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.