KURUBAŞ MAHALLESİNİN SU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

KURUBAŞ MAHALLESİNİN SU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş, Van'ın su cenneti olduğuna dikkat çekerek, "bu cennetin kıymetini bilmeliyiz. Bu su kaynakları her ilde yoktur. Suyumuz 3,5 milyon nüfusa yetecek kapasitede olmasına rağmen, israf ve kaçaklardan dolayı 600 bin nüfusa yetmiyor" dedi.

Van Merkez Kurubaş Mahallesinde mahalle halkı ile bir araya gelen Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş, mahallenin bir kısmında yaşanan su ve kanalizasyon sıkıntıları ile ilgili incelemelerde bulundu.

Mahalle Muhtarı Nazım Tatar ile Azmi Tatar ve Nurettin Kasap'ın Genel Müdürlüğü ziyaret ederek, sorunlarını iletmesi ile mahalleye giden VASKİ Genel Müdür Ali Tekataş, "vatandaşlarımızın talep ve isteklerini yerinde inceleyerek sorunu kaynağından öğrenip, çözüm yolları arıyoruz" dedi. Kurubaş mahallesinin su sorununun çözümü için teknik ekiplerimizin araştırmasından sonra, gelen rapora göre duruma müdahale edeceklerini söyleyen Tekataş, su meselesinin kısa zamanda çözümü için çalışacağız. Ancak kanalizasyon için de imar durumuna bakılacak. İmar uygulamasının olmadığı yerlerde kanalizasyon çalışması yapılamıyor. Bunun çözümü için de Büyükşehirle görüşeceğiz" açıklamasında bulundu.

EN KALİTELİ SUYU KULLANIYORUZ

Van'a Bejingir su kaynağından gelen suyun 3,5 milyon nüfusa yetecek kadar bir kapasiteye sahip olmasına rağmen bilinçsiz kullanımdan dolayı 600 bin nüfusa bile yetmediğinin gerçeğini dile getiren Tekataş, Türkiye'de Van su cenneti olarak bilinir. En kaliteli suyu kullanıyoruz. Ancak bunun kıymetini bilmiyoruz. Biz şu anda saniyede 5 ton su pompalıyoruz.  İlimizde israf ve kaçak olmadığı takdirde Van'ın kaynak suyu yaklaşık 3,5 milyon insana yetecek kadardır.

Şimdi aynı su sadece Van merkeze yetmez hale geliyor. Kaçak su kullanımının kul hakkı olduğunu belirttiğini bir kez daha hatırlatan Tekataş, bile bile kimse komşusunun hakkını gasp etmesin. Kul hakkını küçümsememeliyiz. Her canlının vazgeçilmezi olan suyun değerini bilerek kullanmak vatandaşlık görevidir. Var olan su varlığımızı boşa harcamak, kurumumuzun da alın teri ve emeğinin kaybı anlamına gelir. Su cennetindeyiz, bunun kıymetini bilmeliyiz" dedi. İLKHA


Önceki VAN YYÜ İLE URMİYE ÜNİVERSİTESİ ARASINDA ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ
Sonraki BAKAN KAYA ‘SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.