HÜDA PAR’DAN GENÇLİK FORUMU

HÜDA PAR’DAN GENÇLİK FORUMU

Yunus Tuğrul-Kasım Keklik/Vanolay

Hüda Par Van Gençlik Kolları Başkanlığı Tarafından “ Forum” Düzenlendi
Hüda Par Van Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından gençlere yönelik düzenlenen forum, Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Arslan’ın Kur’an’ı Kerim okumasıyla başladı.
HÜDA PAR Van İl Başkanı Rasim Saygın’ın yaptığı selamlama konuşmasının ardından, programa katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar gençlere yönelik bir konuşma yaptı.
Hüda Par Van İl Başkanı Rasim Saygın; “Buradaki amacımız hem belli konular hakkında hem de partimizin görüşlerini size aktarmak ve sizlerin bu konudaki görüşlerinizi almak, taleplerinizi ve önerilerinizi almak, böylece karşılıklı istifade etmek istiyoruz. Bu programa göre yolumuza devam etmek istiyoruz. Program, Nasıl Bir Gençlik ve Vahdet Tasavvuru konuları olarak iki bölümden oluşacak.  Bu programları ayda bir yapmayı düşünüyoruz.

Belli konu başlıkları seçeceğiz, kendi fikirlerinizi bizlere iletmekte ne olur çekinmeyiniz ki bu program amacına ulaşabilsin. Türkiye'nin sürekli artan bir genç nüfusu var. Türkiye'nin geneli böyle olduğu gibi Van ilimizin de ciddi bir genç nüfusu var ve bu nüfus hem ülke için hem şehirler için ciddi bir avantajdır. Ancak bu sayısal avantajı nitelikli bir avantaja dönüştürdüğünüz zaman gerçek anlamda bir gücü, çok ciddi bir geleceği elinizde bulundurmuş oluyorsunuz.

Bunu yapmadığınız zaman ise geleceğinizi bir nevi imha etmiş gibi bir pozisyona düşüyorsunuz. Biz de Parti olarak bunun bilincindeyiz, yani gençleri ihmal eden bir toplumun, geleceği imha eden bir topluluk olduğu inancındayız.  Zira topluma sürekli yeni yeni nesiller geliyor, bu nesillerin önceki nesillerden daha nitelikli olması şüphesiz ki bizi daha güçlü bir hale getirecektir. Ancak bunun bilincinde olan sadece bizler değiliz. Bize karşı mücadele eden güçler de bunun farkındadır, bir memleketi, bir şehri yok etmenin yolunun gençliği yok etmekten geçtiğini biliyorlar ve bundan dolayı gençleri yozlaştırmaya ve bilincini kaybettirmeye çalışıyorlar ” İfadeleri kullandı. 

“İSLAM, SOSYAL AÇIDAN TAM BİR TEŞKİLAT DİNİDİR”

Programa katılan Hüda Par Genel Başkan Yardımcısı ve Eğitim İşleri Başkanı Mehmet Ali Doyar, gençliğin en verimli dönemini yaşadığını ama bununla birlikte en riskli döneminde bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Böyle programlara çok ihtiyaç vardır. Bu programlara hepimizin ihtiyacı var sadece gençlerin değil. Bugün görüyorsunuz, içinde bulunduğumuz ortamda Müslümanlar ne haldedirler, içinde bulunduğumuz ortamda İslam'a ve Müslümanlara yönelik neler yapılıyor.

Bu konuda Müslümanların hem kendi aralarında birbirlerine karşı olan vazifeleri, dinlerine davalarına karşı olan vazifeleri, aynı zamanda yapılan saldırılara karşı mukavemet göstermeleri konusunda dünya kadar belki hepimizin vazifesi vardır. Ama şunu hiçbir zaman unutmayalım, tren vagonları kaç tane olursa olsun görüyorsunuz ki hepsini bir lokomotif çekiyor.

Bana sorarsanız gençlik bütün bu konularda aynen lokomotif görevini gören dinamik bir evreyi yaşıyor. Bu açıdan gençler üzerine belki diğerlerine nazaran çok daha fazla vazife düşüyor. Allah’u Teâlâ, bunun bilincinde ve şuurunda olan bir gençlik nasip etsin. Tabi ki bunun farkında olan sadece bizler değiliz. İslam düşmanlarına bakın, oklarının yüzde 80, 90’ını gençlik kısmına yöneltmişler.

Gençliği acaba nasıl akıldan uzak, sarhoş bir hale getirebiliriz, artık düşünemesin, olayları tahlil edemesin, doğruyla yanlışı birbirinden ayırt edemez hale gelsin, o sarhoşluğuyla öyle boş boş dolanıp dursun, onun haricinde bir fikre, bir ideolojiye, bir dine, bir davaya mensup olmasın, dünyanın zevklerine dalsın uyuşturucuyla, fuhşiyat ve kumarla, sporla meşgul olsun.

Bütün bunları da akıllı telefonlarla, internetle, televizyonlarla her mekâna her alana sokmaya ve gençliği onunla oyalamaya çalışıyorlar. Eğer gençlik bunlara aldanır, dinamizm dediğimiz yapısını bir kenara bırakır ve aldanırsa, Allah muhafaza İşte o zaman bomboş bir gençlik ortaya çıkar. İslam'a bakıyoruz İslam böyle bir şeyi asla kabul etmez. İslam’a bakıyoruz, dikkat edin dünyanın hiçbir yerinde, tarihin hiçbir döneminde, hiçbir ideolojide ve hiçbir dinde İslam'da olan bazı şeyleri göremezsiniz. Yani İslam adeta bir teşkilat dinidir desek belki de yanlış söylememiş oluruz. İslam içtimai açıdan teşkilat dinidir” şeklinde konuştu.

Konuşmasına, gençlere tavsiyelerle devam eden Doyar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençlik, sağlam bir inanca sahip olmalı, fikir ve düşünceleri tevhid inancına göre şekil almalıdır. Gençlik, her işte Allah (cc) rızasını aramalı, tüm hedefleri, kulluğu ifa etmeye yönelik olmalıdır. Dünya sevgisine kapılmamalı, dünya sevgisi onu bu hedefinden alıkoymamalıdır. Gençlik, ibadete düşkün olmalı, günahlardan şiddetle kaçınmalı ve Peygamber ahlakıyla ahlaklanmalıdır.

Gençlik, farz olan ilimlere öncelik vermeli ve bunları öğrenmelidir. Ancak çağın gerektirdiği kültür ile de donanmalıdır. Fakat şunu unutmamalıdır ki, öğrenilen ilim Allah (cc) rızası için öğrenilmeli, öğrenilen ilimle amel edilmeli ve bu ilim gizlenmemeli, başkaları da bundan faydalandırılmalıdır. Gençlik, davasına itikat, dava yetkililerine itimat etmeli, davayı kendine, dava işlerini kendiişlerine tercih etmeli, bulunduğu ortamda etkin ve atkif olmalıdır.”

 

 

 

 


Önceki VASKİ 'DE İÇ KONTROL SİSTEMİ EĞİTİM SEMİNERİ
Sonraki ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ’NDEN SEYYAR SATICILARA MÜDAHALE

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.