İPEKYOLU BELEDİYESİ’NDEN ÖLÇÜ VE AYAR BİRİMLERİ KONTROLÜ

 İPEKYOLU BELEDİYESİ’NDEN ÖLÇÜ VE AYAR BİRİMLERİ KONTROLÜ


Van İpekyolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, esnaf ve vatandaşlarımızın alışverişlerindeki ölçü ve ayar birimlerini düzenlemek için bir dizi tedbir aldı.
Buna göre:3516 sayılı ölçüler ve ayar kanunu gereği ölçü ve tartı işlemlerinde kullanılan her türlü elektronik (barkotsuz çıktı verebilme özelliği olmayan, herhangi bir cihaza bağlı olmayan) ibreli, mekanik, teraziler, kantar,  baskül, metre,  litre, gram ve kilogramlar muayene ve damgalama işlemine tabidir.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilk muayenesi yapılarak damgalanan ve satışa sunulan teraziler kullanılabilir. İlk muayene damgası bulunmayan ölçü, tartı aletlerinin almak, satmak, kullanmak ve iş yerinde bulundurmak yasaktır. Arızalı ölçü ve tartı aletleri, Belediyemiz Ölçüler ve Ayar Birimi’nden tamir izin formu almadan teraziler tamir ettirilemez. Ölçü ve tartı aletlerinin damgaları Ruhsat Denetim Müdürlüğü ölçü ayar memurları dışında hiç kimse tarafından sökülemez, takılamaz ve müdahale edilemez. Ölçü tartı aletleri bozulduğunda veya damga teli koptuğunda aynı gün içinde Ölçüler ve Ayar Birimi’ne müracaat edilmek zorundadır. Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin yaptırılması, damgalattırılması ve damgalarının muhafaza edilmesi o anki kullanıcıya aittir. Sabit esnaflar, pazarcı esnafı belediyemize müracaat edebilir.
Bu çerçevede alanın ve satanın haklarını korumak amacıyla 2018 yılı içerisinde periyodik muayene ve kontrollerimiz devam edecektir. Denetimler, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılacaktır.
MUAYENE İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER
 Esnafımız kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerini her iki yılda bir 8 Ocak - 28 Şubat tarihleri arasında Belediyemiz Ölçüler ve Ayar Birimine beyannamesini vermek zorundadır. Beyannamesi verilecek olan terazilerin cinsi, kapasitesi, seri numarası,  markası bilinmek zorundadır. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri ölçüler ayar birimince bildirilen gün ve zamanda, muayenesi yapılmak ve damgalanmak üzere randevu yerine getirilecektir.  Randevu tarihinde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri yapılmayacaktır.
CEZAİ İŞLEMLER
Yukarıda belirtilen iş ve işlemleri yapmayan esnaflar hakkında 01 Mart 2018 tarihinden itibaren 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15. Maddesinin ilgili fıkraları gereğince 2018 yılı için 2.101,00 TL para cezası ile birlikte 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun Emre Aykırılık hükümlerine istinaden para cezası uygulanarak ölçü tartı aletlerine el konulup kamu mülkiyetine geçirilecektir. Yukarıda belirtilen iş ve işlemleri yapmayan esnaf için Türk Ceza Kanunu hükümlerince hapis cezası yaptırımları da yer almaktadır, denildi. İLKHA


Önceki VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ARAÇLARI ANBEAN TAKİP EDİLECEK
Sonraki ŞELALE CADDESİ YENİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞTU

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.