103

Bir şehirde ulaşımı kolaylaştırmak için ve şehre güzel bir görünüm kazandırmak için alt geçitler, üst geçitler vb. çalışmalar yapılmaktadır ki yapılmalıdır da. Ama bazen yapılan bir değişiklik sıkıntıyı gidermek için yapılsa da sıkıntının veya tehlikenin hala devam ettiği durumlar da söz konusu olabilir. Belki de yapılan değişiklik tehlikeyi en aza indirgemek için de yapılmış olabilir ama her ne yapılacaksa temelli bir çözüm ile yapılmalıdır. Sorunun temelli olarak çözümü her vatandaşın kabul ettiği ve istediği bir uygulamadır.
Dikkatleri çekmeye çalıştığım yer Tuşba ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gümrük yolu üzerinde bulunan alt geçit. Bu alt geçit yapılmadan önce söz konusu yerde ulaşım sıkıntılıydı. Yapılan çalışma sonucu trafik bir nebze olsa da rahatladı. Ama sıkıntı tam olarak çözülmedi çünkü sıkıntı çözülmeye çalışılırken neticede çok fark edilmezse bile başka bir risk ortaya çıkmış durumda.
Alt geçit çift yönlü ama çift yönlü olmasına karşın dar bir konuma sahip olup Gümrük tarafına bakan yönü dar bir viraj halini almış durumda. Karşıdan gelen araç sürücüsü diğer taraftan gelen aracı göremiyor. Görememesinin sebebi ise alt geçidin çift yönlü olmasına rağmen dar ve viraj halini almasındandır.   
Bu durum yaz aylarında dahi araç sürüşünü zorlaştırıyor. Kaldı ki kış aylarında durum daha risk barındırıyor. Bu denli bir riske rağmen herhangi bir uyarı levhası dahi söz konusu yerde bulunmuyor. Bu tür bir yerin şehir merkezi veya başka bir yerde olması durumun ciddiyetinden herhangi bir şey eksiltmiyor. Bu tür riskleri gidermek dinimizin de bir gereğidir. Çünkü yolda yayayı rahatsız edecek bir taş vb. zararlı bir maddenin dahi kaldırılması sadakadır ki bu da Peygamber efendimizin (sav) bize öğrettiği bir uygulamadır. Bu uygulama ise dinimizin insan hayatına ne denli değer verdiğinin bir işaretidir. Peygamber efendimizin taş’ı örnek olarak vermesi temsisli olup asıl maksat ise yaya’yı tehlikeye sokacak her türlü risk ve tehlikeler olarak anlaşılmalıdır.
Dolayısıyla bir yerde değişiklik yapılacaksa ya da bir sorun giderilecekse kalıcı bir çözüm veya kalıcı bir değişiklik şeklinde olmalıdır. Söz konusu alt geçitte herhangi bir kaza olmadan bir çözüm getirilmesi gerektiğinin kanaatindeyim. Mesela geçidin viraj kısmı biraz daha genişletilebilir. Bu yapılamayacaksa bir uyarı levhası veya başka bir uyarma işareti değerlendirilebilir.
İnsan hayatı yapılacak her masraftan ve değişiklikten daha değerlidir. Herhangi bir kaza olmadan ve can kaybı yaşanmadan ilgili birimlerin söz konusu alt geçitle ilgili bir çalışma yapmalarını ümit ediyorum. Bu arada geçidin üst kısmında da bir çöküntü de oluşmuş. Daha güvenirli geçitlerden geçme ümidiyle Allah’a emanet olun…

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *