103


Yeryüzünde bulunan her insanın sosyal bir yaşantısı vardır. Tabi bu sosyal hayat, yaş kategorisine göre değişmektedir. Ve bu yaş kategorileri içerisinde en önemli sosyal hayat tarzı toplumun geleceğini teşkil eden gençlerdir. Diğer yaş kategorilerinin sosyal hayat tarzı da önemlidir ama gençler kadar önemli değildir. Çünkü gençler demek gelecek demek. Bu gençler sosyal hayatlarını nasıl yaşıyorlarsa geleceğe dair de o derece tahminde bulunabiliriz ve ileride toplumun yetişkinlerinin nasıl bir hayata sahip olacaklarını söyleyebiliriz.
Ben bu yazımda özellikle Vanlı gençlerin sosyal hayatına değinmek istiyorum. Ve Vanlı gençlerin sosyal hayat tarzlarını da birkaç ana başlık altında değerlendirmek istiyorum.
1-Sosyal medyanın Vanlı gençlerin sosyal hayatına etkisi; doğrusu sosyal medya kullanımı hayatın vazgeçilmezlerinden olmuş durumda. Her ne kadar vazgeçilmez olsa da yine de bir kullanma adabının olması lazım. Vanlı gençlerin belki de en çok meşgul olduğu alan sosyal medyadır.  En çok meşgul oldukları alan sosyal medya olduğu için de en çok yanlışlar, hatalar ve günahlar bu alanda işleniyor. Sosyal medya ile meşgul oldukları her vakit bir ihtiyaçtan dolayı değildir. Aksine bir endişe ve hedeflerinin olmamasındandır. Endişe ve hedefleri olan gençlerin ne seviyede olduğunu hepimiz okuyor, duyuyor ve görüyoruz. Sosyal medyanın Vanlı gençler için bir tehlike ve risk olmaktan çıkması için kendileri için bir hedef ve bu hedefe ulaşma noktasındaki endişeleri olmalıdır. Bugün Vanlı gençler üzerinde bir anket yapılırsa ve anketin tek sorusu olursa ve bu soru da şu olursa” hedefin nedir? Veya ne olmayı düşünüyorsun?” acaba bu soruya kaç tanesi dünya ve ahret çerçevesinde makul bir cevap verir?
2-Ailenin Vanlı gençlerin sosyal hayatına etkisi; aile toplumun temel taşı olup toplumun huzur ve saadetinin kendisine bağlı olduğu bir kurumdur. Bu kadar önemli bir kurumun günümüz Vanlı gençlerin hayatında ne kadar etkisi vardır acaba?
3-Doğrusu sosyal medya ve benzeri diğer ölçüsüz uğraşlar, aile ve Vanlı gençlerin aralarını oldukça açmıştır. Gençlerin ailesi içerisinde herhangi bir sosyal aktivitesi kalmamış durumdadır. Sosyal aktiviteleri belki beraber bir akşam yemeği veya kahvaltı yapmaktır. Tabi o da denk gelirse. Genç sabah çıkıp geç saatlere kadar eve gelmiyor. Geldiğinde ise ailesi ile tartışıyor, ardından bir şeyler atıştırıp yatıyor ve sabah ise erkenden dışarı çıkıyor. Her ne kadar corona virüsten dolayı geç gelemeseler de evde geç saatlere kadar telefonla meşgul oluyor ve yine de ailesiyle evde kopuk bir süreç geçiriyor. Aile ise zamane gençleri deyip başından savıyor. Bu durum sosyal bir hayat olarak düşünülemez aksine sosyal virüs olarak bilinip ona göre tedbir alınmalıdır. Her aile kendince tedbir almalıdır ve maddi ve manevi tedavi için de başkalarından bir şey beklememelidir. Vanlı gençler de kendilerine bir hedef belirlemeli ve bu hedefin içinde aile de olmalıdır.
4-Arkadaş çevresinin Vanlı gençlerin sosyal hayatına etkisi; arkadaş çevresi Vanlı gençlerin ailesi olmuş durumdadır. Çünkü ailesi ile geçireceği vaktin iki/ üç katını arkadaşlarıyla geçiriyor. Aslında bu ciddi bir problem değildir. Asıl mesele arkadaş ortamının Vanlı gence ne verdiğidir. Günümüzdeki arkadaş ortamlarının çoğu ahlak değerlerden yoksundur. Dolayısıyla bu ortam gençlerden çok şey alıyor ama olumlu hiçbir şey vermiyor. Bu tür arkadaş ortamlarında gıybet, argo kelimeler, dedikodu gayri ahlaki videolar vb. ile zaman öldürülüyor. Arkadaşım için canımı veririm diyen genç arkadaşının cennete gitmesi için ise hiçbir şey yapmayıp aksine cehenneme gitmesine sebep olacak işlerle meşgul ediyor.
Gençler ıslah olmaz ise gelecek ızdırab olur. Allah muhafaza etsin…

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *