103


Eskiden anne ve babalar çocuklarını dışarıya gönderirken çocuklarının başına bir şeylerin gelmesinden korkmuyorlardı. Çünkü tehlike arz edecek unsurlar çok azdı. Ama günümüzde anne ve babalar, bırakın çocuğu dışarıya göndermekten çekinmeyi evinde dahi dahi rahat değil. Dışarıdaki tehlikeler ebeveynleri ciddi manada tedirgin etmektedir. Bu tehlikeler; kötü arkadaş ortamları, art niyetli insanlar, uyuşturucu çeteleri, organ mafyaları ve son zamanlarda gündemi oldukça meşgul eden saldırgan sokak köpekleri…

İslam dini o kadar güzel bir nizamdır ki hayvanların hakkını dahi garanti altına almıştır. Daha doğrusu İslam dini hayata sahibi her varlığın hakkını garanti altına almıştır. Ama insanoğlu İslam dinini hayata uygulama noktasında ihmalkâr davrandığı için söz konusu hayvanlar da başıboş kalıyor ve haliyle hem kendilerine hem de çevredeki insanlara zarar veriyor. Sahipsiz ve saldırgan sokak köpeklerinin insanlara verdiği zarar küçümsenecek bir zarar değildir. Köpeklerin saldırısı sonucu yaralanan vatandaşların hayatı kararıyor diyebiliriz. Çünkü aldığı yaralardan dolayı kuduz olan, işitme engeli olan, travma geçirenler oluyor.

Bu tür tehlikelere sebep olan sokak köpeklerinin toplanması ve insanlardan uzak bir yerde barındırılması tabi ki yereldeki belediyelerin işidir. Bu iş ise insanların hayatının güveni için oldukça önemlidir. Çünkü bu görev ihmal edilirse insanların hayatına mal olabilir. Böyle bir durumda ise sorumlu merci beledilerdir. Çünkü vatandaşın can güvenliği devletin elinde olup bunu sağlıklı bir şekilde yürütmelidir. Aksi halde vatandaş sokağa çıkmaya ya da çocuğunu dışarı göndermeye cesaret edemeyecektir.

Akşam veya yatsı namazını camide cemaatle kılmak isteyen bir yaşlı vatandaş söz konusu köpeklerden ötürü camiye gidemiyorsa ya da gittiğinde köpeklerin saldırısına uğrarsa kim bunun hesabını verecek? Ya da illaki birileri yaralanacak ve hastanelik olacak, ondan sonra mı harekete geçilecek?

Memleketin sokakları güvenli olmalıdır. Vatandaş dışarı çıkarken her hangi bir tedirginlik duymamalıdır. Sokak köpeklerinin insanlara zarar vermeyecek ortamlarda barındırılması lazım. Çünkü bu durumda insanlar da köpeklere zarar verebilir. Yani ne şiş yansın ne kebap…

Memleketin sokaklarında güvenle dolaşmak ümidiyle…

 

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *