Anayasa değişikliği teklifi Anayasa Komisyonu'nun gündemine geliyor. HDP, başörtüsüne yönelik teklifin görüşüleceği Anayasa Komisyonu toplantısına katılmayacak.

Başörtüsü ve aileye dair anayasa değişikliği teklifi bugün TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak.

Anayasa'nın 24. maddesine iki fıkra eklenmesini içeren düzenlemeyle, kadınların başı açık veya örtülü olması nedeniyle temel haklarını kullanmasının önüne geçilemeyeceği öngörülüyor.

İkinci fıkrayla da "dini inancı" nedeniyle kadınların başını örtmesi veya kıyafetinden dolayı hayatın hiçbir alanında engellenemeyeceği belirtiliyor.

Ayrıca üniforma giymek zorunda olan kadınların da dini inancı gereği başını örtmesi veya kıyafet tercihinin engellenemeyeceği yer alıyor.

41. maddenin ise başlığı "Ailenin korunması, evlilik birliği ve çocuk hakları" şeklinde değiştirilirken, maddeye "Evlilik birliği, ancak kadın ile erkeğin evlenmesiyle kurulabilir" hükmü ekleniyor.

AK Parti’nin öncelikli hedefi, teklifin 400'ün üzerinde oyla Meclis'te kabul edilmesi olacak. Bu seçeneğin muhalefet için de en kârlı sonuç olacağına işaret eden AK Parti kurmayları, "Referanduma gidildiğinde bu seçim çok aleyhlerine olur" görüşünü savunuyor.

HDP ise başörtüsüne yönelik teklifin görüşüleceği Anayasa Komisyonu toplantısına katılmayacak. (İLKHA)
https://ilkha.com/guncel/basortusu-teklifi-bugun-anayasa-komisyonunda-309712