HAMAS, yaptığı yazılı açıklamada, siyonist işgal ordusunun Gazze şehrinin mahallelerine yönelik saldırılarını artırdığını, on binlerce sivil sakini hedef aldığını ve onları acımasız bombardımanın ağırlığı altında evlerinden kaçmaya zorladığını vurguladı.

Bunun faşist işgal hükümetinin tüm uluslararası yasa ve anlaşmalara meydan okuduğu, Gazze Şeridi'nde Filistin halkına karşı dokuz ayı aşkın süredir devam eden imha savaşının devamı olduğunu belirten HAMAS, savunmasız sivillere karşı en çirkin saldırı ve ihlal biçimlerini uygulayan suçlu düşmanın, suç ortağı olan Amerikan yönetiminin mutlak desteğini aldığını kaydetti.

HAMAS, siyonist düşman ve ABD'nin, saldırılarını ne kadar arttırırsa arttırsın yine de kararlı Filistin halkına boyun eğdiremeyeceğini; yiğit direnişin, saldırganlık kırılıp topraklarından mağlup edilene kadar faşist güçleriyle kahramanca çatışmasına devam edeceğini vurguladı.

BM Raportörü: Gazze soykırımı İsrail'in cezasız kalmasının 'acı meyvesi' BM Raportörü: Gazze soykırımı İsrail'in cezasız kalmasının 'acı meyvesi'

Hareket, işgal ordusunun sağlık sektörünü tahrip etmesi ve hastanelerin hizmet dışı kalması nedeniyle sivillere yönelik katliamlarını artırmasına karşı uyarıda bulunarak, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler'e hukuki ve insani sorumluluklarının yerine getirilmesi ve baskı yapılması çağrısında bulundu.

HAMAS, Filistin halkına karşı işlenen soykırım suçunu durdurmak ve işgal liderlerini işledikleri suçlardan sorumlu tutmak gerektiğini de kaydetti.

Kaynak: İLKHA