HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, toplumun kanayan yarası olan kan davalarının oluşturduğu mağduriyetlere yönelik çözüm önerisinde bulundu.

Her hafta Cuma günü saat 11.11'de Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta kan davalarının oluşturduğu mağduriyetlere yönelik çözüm önerisini paylaştı.

Özaslan, toplumda ara ara yaşanan ve büyük mağduriyetlere neden olan kan davalarını gündeme taşıdı.

"Olayla hiç alakası olmayan insanlar bu darbeyi yiyor"Kan davaları ile ilgili konuşan vatandaşlar, "Her gün ölecekmiş gibi yaşıyorsun. Olayla hiç alakası olmayan insanlar bu darbeyi yiyor ve bu eziyeti görüyor. Birbirlerini vuruyorlar. Vurulan kişi, vuran kişinin akrabasını suçsuz sebepsiz bir şekilde vuruyor. Çocukları yetim kalıyor. Adam esnaf, işinde gücünde ve belki o akrabasıyla konuşmuyor bile. Adamın olaydan haberi yok, suçu yok. Karşı taraf gelip adamın dükkânında ona saldırıyor. Bu adamın suçu ne? Birilerinin bu işe dur demesi gerekiyor." dediler.

"Bu işe bir çare bulunmalıdır"

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan'ın özellikle kan davalarındaki mağduriyetleri gündeme getirdiği için teşekkür eden vatandaşlar, "Biri kanlı olunca onunla birlikte aile ve akrabaları da hepsi kanlı sayılıyor. Bir insan, bir insanı vurduğu zaman sadece vuran şahıs kanlı olsun. Bu işe bir çare bulunmalıdır. Birisi bir olay yapınca, yüzlerce kişi onunla birlikte kanlı sayılıyor. Olayı yapan şahıs ile mağdur olan şahıs kendi aralarında hukuk mücadelesi versinler. Devlet (mahkeme) ne karar verirse ona uysunlar. Bu yanlışın bir an önce toplumdan kaldırılması lazım. HÜDA PAR İl Başkanı Emin Özaslan bir çare bulmak için uğraş veriyor. Allah(cc) kendisinden razı olsun." diye konuştular

"İnsan hayatı kutsaldır ve dokunulmazdır"Kan davalarında yaşanan mağduriyetlere neşter vurma çağrısı yapan Özaslan, "Birisi haksız yere birini öldürdüğü zaman sorumlu sadece katilin kendisi olsun. Bu olay onun akrabalarına, ailesine ve aşiretine teşmil edilmesin ve direkt katilin kendisi muhatap alınsın. Hukuk karşısına çıkarılsın. Biliyorsunuz ki hukukta 'suçun şahsiliği ilkesi' vardır. Bu suçun vebalini onların ailesine ve akrabalarına yansıtmayalım. Kendisi bunun cezasını çeksin. Çıksın mahkemeye, cezası ne ise alsın, gelsin cezaevinde yatsın. Hukukta destekten yoksun bırakılma diye tabir edilen 'tazminat' bizim örfi hukukumuza göre kan parasından bahsediyorum. Kan parasını ödeyeceği zaman da direkt katilin kendisi varsa evini, arabasını, tarlasını, bağını ve bahçesini satsın. Gelip kan parasını da ödesin. Bütün akrabaları bir araya gelip kendi aralarında para toplamasınlar ki kendisi bu işin zorluğunu görsün ki rahat bir şekilde kimse kimsenin hayatına kastetmesin. Biliyorsunuz ki insan hayatı kutsaldır ve dokunulmazdır." ifadelerine yer verdi.


Son olarak Özaslan, "Lütfen gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım. Toplum olarak bir karar alalım. Birisi, birini haksız yere vurduğu zaman katilin kendisi muhatap alınsın ve bütün cezayı tek başına o çeksin." çağrısında bulundu. (İLKHA)
https://ilkha.com/gundem/huda-pardan-sanliurfada-yasanan-kan-davalari-icin-cozum-onerisi-311222