Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesindeki Kedi Villasında koruma altında tutulan ve tüm bakımları özenle yapılan Van kedileri, 2024’ün ilk doğumunu gerçekleştirdi.van kedisi 2024 yavruları (1)

Her yıl 3 parti şeklinde doğumların yapıldığı merkezde 2 anne kedi toplam 5 yavru doğurdu. Kedi yavruları özel odalarda besleniyor, bakımları özenle yapılıyor. Duygusallığı, cana yakınlığı, beyaz ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, kabarık kuyruğu, farklı göz renkleriyle kentin en önemli değerlerinden olan Van kedileri, yeni yavrularıyla ziyaretçilerin beğenisini topluyor.van kedisi 2024 yavruları (8)

Van’da Mevlid-i Nebi coşkusu yaşanacak Van’da Mevlid-i Nebi coşkusu yaşanacak

Van kedilerinin diğer kedilerden daha erken doğum yaptığını belirten Merkez Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, “YYÜ Van Kedisi Araştırma Merkezi’nde 2024’ün ilk yavruları dünyaya geldi. Her sene normalden daha erken doğum yapıyor bizim hayvanlar. Gerek bakımları olsun gerek beslenmeleri olsun bunların daha erken kızgınlığa gelmesini sağlıyoruz. Yıl boyunca daha fazla anneden yavru alma imkanı doğuyor. Bu nedenle 2024’ün ilk yavruları doğmaya başladı. 10-15 gün içerisinde 30 tane anne doğum yapacak. Şuan 2 tane anne doğum yaptı 5 yavrumuz var. 10 gün içinde epey bir artacak. Birinci parti doğumlar Mart ve Nisan’da olacak ikincisi Temmuz’da olacak. Son parti ise Eylül-Ekim’de doğum yapacak ve Aralık ayının 20’sinde bitirmiş olacağız.” dedi.Prof. Dr. Abdullah Kaya,

ALINAN ÖNLEMLERLE ORİJİNAL VAN KEDİLERİNİN SAYISI ARTIYOR

Yaptıkları çalışmalar sonucunda orijinal formdaki Van kedisi sayısının her geçen yıl daha da arttığını söyleyen Kaya, “Genetik olarak biz müdahale etmiyoruz. Gerek 2 gözü kehribar olsun gerek 2 gözü mavi olsun gerekse biri mavi biri kehribar olsun orijinal Van kedisi olarak kabul ediyoruz. Bizim Van kedisi için baktığımız kriterler farklı. Sadece göz rengine bakmıyoruz. Vücut yapısına, uzunluğuna, kuyruğuna gözlerinin bademliğine, ayak uzunluğuna yani 15-20 kritere göre biz orjinalliğini belirliyoruz. Dolayısıyla Van kedilerinde bir gözü kehribar bir gözü turkuaz yavru doğurma oranı yüzde 16. Van Kedisi Araştırma Mekezi’nin birinci amacı Van kedisi neslini korumak ve bunu geleceğe daha güvenle taşımayı sağlamaktır. Bizim amacımız doğan her yavrunun orijinal Van kedisinin taşıdığı bütün özelliklere sahip olması. Bu nedenle doğal seleksiyon yapıyoruz. Her sene bir önceki seneden daha güzel yavrular daha orijinal forma yakın yavrular doğuyor. Yıllar içinde bu çok daha pürüzsüz hale gelecek. Hem genetik yakınlığı engellemeye çalışıyoruz hem de en orijinal formlarını elde etmeye çalışıyoruz. Acelemiz yok güvenli adımlarla yürümemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.van kedisi 2024 yavruları (2)van kedisi 2024 yavruları (7)van kedisi 2024 yavruları (6)van kedisi 2024 yavruları (5)van kedisi 2024 yavruları (3)van kedisi 2024 yavruları (4)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink