BM Güvenlik Konseyi'nde Sudan'daki gelişmeler ele alındı.

Görevinden ayrılacağını duyuran BM Sudan'daki Entegre Geçiş Yardım Misyonu (UNITAMS) Başkanı ve Genel Sekreter'in Sudan Özel Temsilcisi Volker Perthes, Sudan'daki tarafların uluslararası toplumun uyarılarını dinlemediğini belirterek, "Eğer taraflar çok kez yapılan itidal çağrılarına kulak verseydi ve diyaloğu tercih etseydi, çatışma engellenebilirdi" dedi.

Biden, yeni bir federal birim kurulduğunu duyurdu Biden, yeni bir federal birim kurulduğunu duyurdu

Perthes, çatışmanın başlangıcından bu yana ülkede en az 5 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 12 bin kişinin ise yaralandığını kaydetti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths adına konuşma yapan Operasyonlar ve Savunma Birimi Direktörü Edem Wosornu ise ülkede yerinden edilen sivil sayısının 5 milyona ulaştığını bildirdi.

Bunun her ay yaklaşık 1 milyon kişinin yerinden edildiğini gösterdiğini aktaran Wosornu, Sudan içinde 4,1 milyon kişinin yerinden edildiğini ifade etti.

Wosornu, yaklaşık 1 milyon kişinin ise komşu ülkelere geçiş yaptığını söyledi.

Wosornu, sağlık sisteminin tamamen çöktüğünü dile getirerek, "Acil önlem alınmaması halinde durum tahmin edilemez şekilde kötüleşecek" uyarısını yaptı. (İLKHA)