Kasım Keklik – Vanolay

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) ile İpekyolu Expo Fuar A.Ş.  organizasyonunda Van’da ilk defa düzenlenecek olan “Van Mutfak Gurme Fuarı” için geri sayım başladı. 81 ilin yöresel lezzetleri bu fuarda Vanlılarla buluşacak.

Son yıllarda düzenlenen fuar ve modern fuar alanıyla Türkiye’de fuarcılığın parlayan yıldızı olma yolunda ilerleyen Van, önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak.

15 Eylül’de (yarın) Van Expo Fuar ve Kongre Merkezinde ziyaretçilerine kapılarını açacak “Van Mutfak Gurme Fuarı” şehrin başta coğrafi tescil almış lezzetleri olmak üzere meşhur yöresel yemeklerin tanıtılmasında önemli bir rol alacak.

3 gün sürecek fuar kapsamında 81 ilin eşsiz lezzetleri vatandaşların beğenisine sunulacak. Ünlü yemek şefleri Neclan Karakaş, Sahrap Soysal, Öner Çulfaz fuarda davetliler için sunum yapacak.

Fuara nihai tüketici, yiyecek ve içecek toptancıları, gıda ve içecek perakendecileri, oteller ve turizm tesis işletmecileri, cafe, restoran, bar işletmecileri, fastfood zincirleri, kantin ve büfe işletmeleri, bakkaliye grubu, ulusal marketler, yerel marketler, yemek fabrikaları ve catering firmaları, sağlık kuruluşları ve eğitim kurumları gibi kişi, firma ve kurumların katılması bekleniyor.

“Van kara, hava ve demir yolu ulaşımında sorun yaşıyor” “Van kara, hava ve demir yolu ulaşımında sorun yaşıyor”

“VAN MUTFAK GURME FUARINI TESCİLLEME GAYRETİNDEYİZ”

Van TSO Başkanı Necdet Takva, 3 yıldır çeşitli nedenlerden dolayı ertelemek zorunda kaldıkları fuarın açılışını 15 Eylül Cuma günü yapacaklarını belirterek, “Malumunuz gastronomi son 20 yıldır özellikle dünyada yemek kültürü, yemek bilimi ve mutfak alışkanlıkları açısından turizmin önemli bir destinasyonu haline gelmeye başladı. Dolayısıyla bizimde gastronomi alanında fark yaratacak rekabetçi üstünlüğümüzü ortaya çıkaracak yaklaşıma ihtiyacımız olduğu gerçeği gün gibi ortadaydı. Yaklaşık 3 yıldır gastronomi ve gurme fuarını yapmak, Van’ın yemek kültürünü, mutfak zenginliğini ortaya çıkarmak gibi bir gayenin tarafı olmuştuk. Fakat ne yazık ki özellikle kovid dönemi ve pandeminin yaratmış olduğu içe kapanıklık bizim bu faaliyetimizi 3 yıldır ertelememize sebep oldu. Bu yıl ilkini gerçekleştirerek özellikle son dönemlerde Van TSO öncülüğünde Van’ın kültürel değerlerinin tescillenmesiyle birlikte bunu bir üst seviyeye taşımanın gerekli olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldık. Zaman zaman Türkiye’nin birçok kenti özellikle mutfak zenginliğini, kültürünü turizmin hizmetine sunarak ülke insanını ve dünya insanını kendi şehirlerine çekmek için ciddi bir faaliyet yürütüyorlardı. Bizlerde ilkini 15 Eylül tarihinde yapmak üzere Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde Van Mutfak Yöresel Ürünler Gurme Fuarını hayata geçirerek bu ligdeki yerimizi tescilleme gayreti içinde olacağız” dedi.