Açık Öğretim Lise ve Ortaokul Kayıtları Ne Zaman?

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) yeni kayıt tarihleri için hala resmi bir duyuru yapılmış değil. Ancak 3. dönem sınav sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı ve öğrenciler, 2023-2024 AÖL ilk kayıt ve kayıt yenileme takviminin ne zaman açıklanacağını merak ediyor. İlerleyen günlerde bu konuda net bir açıklama bekleniyor ve güncel bilgilendirmeleri sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Açık Lise Sınavları Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kovid-19 salgını döneminde online olarak düzenlenen açık lise sınavlarının eski uygulamaya dönmesini planladıklarını açıkladı. Bu nedenle yeni dönemde sınavların yüz yüze olarak gerçekleştirilmesi bekleniyor.

2023-2024 AÖL 1. Dönem Sınav Tarihi Ne Zaman?

2023-2024 eğitim öğretim yılı için henüz ilk kayıt ve kayıt yenileme takvimi açıklanmadı. Bu nedenle, kayıtlarını tamamlamamış adaylar sınavlara katılamayacaklar. Ancak daha önce paylaşılan sınav uygulama takvimine göre, Açıköğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi 2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönem sınavlarının Aralık ayında yapılması planlanıyor. Sınav günü ve saati hakkında detaylı bilgi henüz verilmedi.

AÖL Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi'ne ilk kayıt yaptırmak isteyenler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarihler arasında sınav İl ve İlçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri'ne başvurarak işlemlerini tamamlayabilirler.

e-okul'dan öğrenci belgesi nasıl alınır? e-okul'dan öğrenci belgesi nasıl alınır?

Öğrencilik durumu "Silik, Donuk veya Aktif" olan öğrencilerin kayıt yenileme sınav ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış olanlar, kayıt yenileme işlemlerini otomatik olarak sistem üzerinden gerçekleştirebilirler. Kayıt yenileme ücretini yatırmış ve işlemi tamamlanmamış öğrenciler, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'ne başvurarak kayıt yenileme işlemini tamamlamalıdır. Otomatik kayıt yenileme işlemi için belirtilen tarihler arasında Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi kullanılacak ve kayıt yenileme ücretini yatıran öğrencilerin öğrencilik durumu "Aktif" olarak güncellenecektir. Eğer kayıt yenileme işlemi bir iş günü içinde tamamlanmazsa, öğrencilerin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'ne başvurarak kayıt yenileme işlemini tamamlamaları gerekecektir.