Yedieminler otoparkında bekletilen 700 bin araç bu gün değerinin altında satışa çıkartılacak. 
18 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Kasım itibariyle hayata geçirilen İcra ve İflas Kanunu'na eklenen geçici 20. maddeyle yedieminlerde bulunan hacizli malların satışı başladı. Hacizli mallar arasında bulunan 700 bin otomobil değerinin yüzde 15 altında satışa çıkartılacak. 

Van Büyükşehir Belediyesi'nden ulaşım müjdesi! Van Büyükşehir Belediyesi'nden ulaşım müjdesi!

SATILMAYANLAR KIZILAY’A DEVREDİLECEK
Tanınan hakların kullanılmaması durumunda sicile kayıtlı mallar ile diğer mallar, kamu yararı gözetilerek kanunda belirlenen bedel karşılığı MKE A.Ş'ye devredilecek. Satış ve mülkiyet devri durumunda elde edilecek bedel muhafaza edilecek, hak sahiplerine ödenecek.
Belirtilen mallar, MKE A.Ş'ye de devredilmemesi durumunda çürümeye bırakılarak ülke ekonomisi ve çevreye vereceği zararların önlenmesi maksadıyla Türkiye Kızılay Derneğine bedelsiz olarak devredilecek.

700 ARAÇ SATIŞA ÇIKARTILACAK
Türkiye genelinde yediemin otoparklarında 2,2 milyon adet hacizli araç bulunmaktadır. Bu sayı arasında satılabilir durumda olan araç sayısı yaklaşık bir milyon civarındadır. Bu rakam içerisinde yaklaşık 300 bin araç 20 yaş üzeri olduğu için yaşlı durumda olarak bekletiliyor. Satışı yapılabilecek araç sayısı 700 bindir.

İKİNCİ EL PİYASASINDA DÜŞÜŞE NEDEN OLACAK
Ayrıca bu 700 binlik rakamın 200 bini 5 yaş altında, yani genç araçlar. En düşük ihtimalde 700 bin civarında bir ikinci el aracın piyasaya girmesi bekleniyor. İnternette satışta olan toplam bir milyon adetlik ikinci el otomobil bulunduğu düşünüldüğünde, bunun yarısı kadar bir aracın piyasaya girmesinin fiyatları ciddi anlamda düşüreceği anlamına geliyor. Öte yandan yapılacak olan ihalede araçların piyasa fiyatının yüzde 10-15 altında satılacağı belirtiliyor.

Kaynak: Van Olay-Alaattin Güçlü