Bölgenin önde gelen aşiretlerinin temsilcileri Başkale’de bir araya geldi. Düğünlerde Kürtlerin geleneklerine uymayan şatafatlı para atma merasiminin kaldırılması, gelinliğin yerine yöresel kıyafetlerin giyilmesi kararlaştırıldı.

Ertuşi, Botan ve Merzikan Aşireti temsilcileri ile mahalle muhtarlarının katıldığı toplantıda düğün ve taziyelere ilişkin yeni düzenlemeler getirildi.

GELİNLİK VE AÇIK TAKI YOK

Toplantıda söz alan aşiret lideri İskender Ertuş, “Bugünden itibaren Başkale ilçesi ve köylerinde düğünlerimizde açık mendil usulü kaldırılmıştır. Düğünlerde artık zarf olacak. Gelinlik ve kuaför olmayacak. Aşiret olarak aldığımız bu karar neticesinde kurallara uymayacak olan düğün sahiplerinin düğünlerine hiçbir şekilde katılım olmayacaktır. Örf ve geleneklerimizde daha önce yöresel elbiselerle düğünler yapılıyordu. Atalarımızın yaptıkları gibi bizler de düğünlerimizi bu adetlere göre yapacağız” ifadelerini kullandı.

Başkale açıklarında 4.8'lik deprem Başkale açıklarında 4.8'lik deprem

TAZİYELER 2 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ

Toplantıda ayrıca, daha önce 3 gün yapılan taziyelerin 2 gün yapılması ve ‘kara bayram’ olarak adlandırılan adetlerin de kaldırılmasına karar verildi.