Bakan Uraloğlu, memleketi Trabzon'da bir dizi temas gerçekleştirdi. İlk olarak Trabzon Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Uraloğlu, Vali Aziz Yıldırım ile yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İl Koordinasyon Toplantısı'na katılan Uraloğlu, toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu, son 21 yılda Trabzon'un ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 78 milyar lira yatırım yapıldığını ifade etti. Ayrıca, 2003 yılına kadar sadece 56 kilometre bölünmüş yolun bulunduğunu, ancak bu yolun 240 kilometreye çıkarıldığını vurguladı.

Uraloğlu, BSK kaplamalı 89 kilometre yolu 488 kilometreye yükselttiklerini ve Yeni Zigana Tüneli'ni çift tüplü olarak inşa ettiklerini söyledi. Ayrıca, Yeni Zigana Tüneli'nin açıldığı günden bu yana 880 bin aracın geçtiğini belirtti.

Trabzon Güney Çevre Yolu'nun çalışmalarına başlandığını kaydeden Bakan Uraloğlu, bu yolun 43,8 kilometre uzunluğunda olduğunu ve 15 tünel ile 14 viyadükten oluştuğunu ifade etti. Ayrıca, bu projenin üç kısımda hayata geçirileceğini belirtti.

Trabzon Havalimanı'nın yoğunluğuna dikkat çeken Uraloğlu, iç hat yolcu sayısında 7. sırada, dış hat yolcu sayısında ise 10. sırada yer aldığını söyledi. 2022 yılında 3 milyon 185 bin yolcu ağırladıklarını ve bu yılsonunda yolcu sayısının 4 milyona ulaşmasını öngördüklerini ifade etti. Ayrıca, yabancı turist sayısında büyük bir artış olduğunu paylaştı.

Yapılan operasyonda 1 ton 530 kilogram esrar ve 2 milyon 850 kök skunk bitkisi ele geçirildi Yapılan operasyonda 1 ton 530 kilogram esrar ve 2 milyon 850 kök skunk bitkisi ele geçirildi

Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'na yeni bir pist ve yeni bir terminal binası kazandırılacağını ve bu çalışmaların fizibilite çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Yeni pistin 3 bin 240 metre uzunluğunda olacağını ve yeni terminal binasının 10 milyon yolcu kapasiteli olacağını söyledi.

Son olarak, 2053 vizyonuna uygun olarak Trabzon'un turizm potansiyelini maksimize etmek için çalıştıklarını ve yeni havalimanının bu amaç doğrultusunda önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti. Ayrıca, mevcut havalimanına ek yapılacak olan sabit yolcu köprüleri ve diğer önemli yapıların da tamamlanacağını sözlerine ekledi.(İLKHA)