Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cenevre'de düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi'nin (DSA) 77. Oturumu'nda konuştu.

Bakan olmanın yanı sıra bir çocuk hekimi, baba ve evlat olarak burada olduğunu belirten Koca, "Konuşmasına başka bir şekilde başlamak, yaşanan trajik şartlar karşısında kendisine pek mümkün görünmediğini söyledi.

"Gelişmiş olduğu iddia edilen ülkelerin insani değerlerde çok geri olduğu görüldü"

Koca, "21. yüzyılın ilk çeyreğinin tamamlanırken şu yeryüzünde bütün insani konular tehdit altındadır. Gazze'de insanlığın onuru hepimizin gözleri önünde, üstünde tepine tepine yok edilmektedir. Bizim insanlığımız nerede? Biz nasıl insanlar olduk da çocuklar ölürken uyuyabiliyoruz? Tüm dünya uzun yıllar boyunca 'insan hakları' söylemleri ile sadece düş görmüş, şimdi vahim gerçeğe uyanılmış durumda. Gelişmiş olduğu iddia edilen ülkelerin insani değerlerde çok geri olduğu görüldü. En ilkel yöntemlerle çocuklar, bebekler katledilirken, sessizliklerini korumayı tercih ettiler. Sözde ileri denen demokrasiler, toplumların sesine kulak tıkadılar. Hepimiz bu kara ve karanlık tarihin mahkumlarıyız." dedi.

"Küresel tiyatrolar iflas etmiştir"

"Hastane bombalamak için meşru neden olamaz. İnsanlık, hastalar, doktorlar, hastaneler bombalara hedefi olurken susamaz; utanmalıyız." diyen Koca, şu ifadeleri ekledi:

Donald Trump’a suikast girişimi: Kulağından yaralandı Donald Trump’a suikast girişimi: Kulağından yaralandı

Yüzüne bakmaya kıyamayacağımız masum çocukların yüzüne bakacak halimiz kalmadı. İnsanlığın şeref ve haysiyeti üzerine ölüm kusanlar utanmıyor. Yapabilecek bir şey yoksa bari biz utanalım. İnsanlığın vicdanı darağacındadır. Bu trajedi son bulmadıkça yarın için hiçbir insanın onurunu koruyabileceğinin garantisi kalmamıştır. Küresel tiyatrolar iflas etmiştir. Neyi bekliyoruz? Bu salonun tamamı, hepimiz, tüm insanlık, sessiz kalarak suça ortak oluyoruz. İnsanlık, güçlü olana eğilmekten kurtulup onuru için ayağa kalkmalı." (İLKHA)

Kaynak: İLKHA