Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova'nın kuzeyindeki saldırının Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını söyledi Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova'nın kuzeyindeki saldırının Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını söyledi

Birleşmiş Milletler (BM), Haiti'de Artan Şiddete Dikkat Çekiyor

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, son iki haftada Haiti'de 10 bin kişinin yerinden edildiğini ve yılın başından bu yana 2 bin 500 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. Dujarric, ülkede insan hakları ihlallerinin sürdüğüne dikkat çekerek, acil bir şekilde çatışmanın sona erdirilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths de "Bu kıyıma son verilmeli" mesajını iletti. Haiti'nin yarıdan fazlasının insani ve gıda yardımına muhtaç olduğunu vurgulayan Dujarric, durumun vahametini ortaya koydu.

Haiti, son yıllarda Devlet Başkanı Jovenel Moise suikastı, büyük deprem, enflasyon, kolera salgını, kaçırma olayları ve artan şiddet gibi pek çok sorunla mücadele ediyor. Ülkede silahlı grupların çatışmaları nedeniyle Nisan 2022'den bu yana yüzlerce kişi hayatını kaybetti. (İLKHA)