Bitlis'in tarih ve kültür zenginliğine ışık tutan Etnografya Müzesi, uzun yıllar boyunca şehrin önemli bir simgesi haline gelmişti. Ancak son dönemde müzenin kapısına kilit vurulmasıyla birlikte, şehirde büyük bir hayal kırıklığı ve tepki dalgası oluştu.
Geçtiğimiz yıllarda restorasyonu yapılacak denilerek ziyaretçilere kapatılan, restorasyon çalışmaları bütçe yetersizliği gerekçesiyle başlatılmamıştı. 
Müzenin girişine "Kültür ve Turizm Bakanlığının 20.09.2023 tarih ve 419016 sayılı onay yazı gereği Bitlis Etnografya Müzesi'nde gerekli olan bakım, onarım, teşhir, tanzim çalışmaları tamamlayıncaya kadar 22.09.2023 tarihi itibariyle geçici bir süre ziyarette kapatılmıştır." yazısı asıldı.

Hakkari-Van kara yolu kapandı Hakkari-Van kara yolu kapandı

6aea1572-3c95-4526-9fbc-3d9c7e645fc5
Bitlis'in tescilli yapıları arasında önemli bir yere sahip olan müzenin kapatılması, özellikle okulların müze ziyaretleri ve turist gruplarının programları üzerinde olumsuz etkiler oluşturuyor. 
Tarihi ve kültürel mirası gün yüzüne çıkarmak amacıyla yapılan çalışmaların içerisinde müzenin kapatılması, şehirdeki tarihseverlerin ve kültür turizmi faaliyetlerinin engellenmesine sebep oluyor.
Bitlis'in tarihi ve kültürel mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına, Etnografya Müzesi'nin en kısa sürede tekrar ziyarete açılması talep ediliyor.

Kaynak: İLKHA