Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen AB Tarım ve Kırsal Kalkınma Projesi (IPAD) toplantısına ev sahipliği yaptı. BTSO Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantı, tarım ve kırsal kalkınma alanında önemli paydaşları bir araya getirerek, Avrupa Birliği'nin tarım politikaları ve kırsal kalkınma stratejileri konusunda bilgi alışverişine olanak sağladı. 

Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı,  Davut Tezcan toplantının önemine vurgu yaparak, bölgedeki tarımsal üretimin çeşitlendirilmesi ve kalitenin artırılmasının bölge ve kent ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Ayrıca, bölgedeki tarım ve arıcılık gibi sektörlerin gelişimi için Avrupa Birliği'nin sağladığı desteklerin daha etkin bir şekilde kullanılması gerektiğinin altını çizen Tezcan,

Güneş Halesi vatandaşların ilgi odağı oldu Güneş Halesi vatandaşların ilgi odağı oldu

“Tabii odayla da kontap grup bilgi almanızda biz aracı oluruz. Arkadaşlarla görüşürüz. Belki bu biraz kısa dönemde bir şey yok ama şunu diyorum, özellikle Güneydoğu'da belli kentler bu projeden faydalandılar. İlimizin geri kalmışlığı ciddiye alınarak bu projeden faydalanmamız için yardımcı olacaklarına inanıyorum. bitlis (2)-8

Artık insanlar 20-30 çeşit peynir üretiyorlar. Tabii bizim de artık onlara dönmemiz ve o noktaya gelmemiz gerekiyor. Arıcılık bizim burada hat safhada. Arıcı arkadaşlarımız da burada var. Onların da bu işten faydalanmasını istiyorum. Biraz da kendi emeğimizi içine katarak bu Avrupa Birliğinin verdiği imkanları  değerlendirerek, bunun ilimize fayda getireceğine inancım var.
Bunda da artık kabuğu kırmamız lazım. Yani biraz araştırmamız, danışmanlardan bilgi almamız gerekiyor. Bu konuda ne yapabiliriz? Hatta gerekirse gelişmiş bir ülkeye gidip, bu işi nasıl yaptıklarını daha iyi öğrenebiliriz." dedi.
Yapılan toplantıda, proje üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi