Bitlis’te güneş patlamaları bekleniyor Bitlis’te güneş patlamaları bekleniyor

Bitlis İl Jandarma Komutanlığı, soğuk ve karlı kış şartlarında yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanlarını koruma amacıyla başlattığı kışlık yemleme çalışmalarına devam ediyor. Özellikle ağır kış şartlarının etkili olduğu bölgelerde aç kalan yaban hayvanlarının yerleşim yerlerine yaklaşarak hayvanların açlıktan ölmesini engellemek amacıyla yapılan bu çalışmalar, aynı zamanda yaban hayvanlarının popülasyonunu da destekliyor.

Bitlis İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, hava şartlarının belirleyeceği durumlara göre doğada uygun yerlere yem bırakma çalışmalarıyla yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarında beslenmelerine destek sağlanarak kış aylarında açlık ve yaşam mücadelesinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Yapılan programlı yemleme çalışmaları, kuş gibi farklı türlerin kış şartlarına uyum sağlamalarını destekliyor. Kuşların özellikle soğuk ortama adapte olmakta zorlanması ve sıcak bölgelere göç etmelerini engellemek amacıyla gerçekleştirilen bu tür projeler, doğal dengenin korunmasına önemli katkılar sağlıyor.

Kaynak: BÜLTEN