Türkiye, İran için Akıncı İHA gönderdi Türkiye, İran için Akıncı İHA gönderdi

BM Kadının Güçlendirilmesi Birimi, Gazze Şeridi’ndeki kadınlar hakkında yeni rapor yayınladı.

Rapora göre işgal rejiminin 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırılarında, Gazze'de en az 6 bini anne olmak üzere 10 binden fazla Filistinli kadın katledildi, 19 bin çocuk yetim kaldı.

İşgal bombardımanından ve kara saldırılarından sağ kurtulan kadınlar yerlerinden edildi, dul kaldı ve açlıkla karşı karşıya kaldı.

Gazze'de bir milyondan fazla Filistinli kadın ve kız çocuğu, neredeyse gıdaya, temiz içme suyuna, çalışır durumda tuvaletlere veya akan suya erişim olmadan, hayati tehlike oluşturan riskler yaratarak felaket düzeyinde bir açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

Temiz suya erişim, özellikle günlük su ve kalori alımı gereksinimleri yüksek olan emziren anneler ve hamile kadınlar için kritik öneme sahipken kadınlar ve kız çocuklarının onurlu ve güvenli yaşamı da büyük önem arz ediyor.

BM Kadın Birimi'nin Arap Devletleri Bölge Direktörü Susanne Mikhail, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Gazze'deki savaşın hiç şüphesiz, kendilerinin yapmadığı bir savaşın ağır bedelini ödeyen kadınlara yönelik bir savaş olduğunu söyledi. (İLKHA)

Kaynak: İLKHA