Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yapılan açıklamada, personel, ekipman, yatak, kan ve ilaç eksiklikleri nedeniyle ülkenin sağlık sisteminin "çökmek üzere" olduğu, çatışmalarda yaralananların tedavisinde zorluk yaşandığı kaydedildi.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yapılan açıklamada ise hayati ekipman, tıbbi malzeme ve gıda taşıyan kamyonların Port-au-Prince limanında mahsur kaldığı bildirildi.

Haiti’de çetelerin yol açtığı şiddet olayları ve hükümet karşıtı eylemler nedeniyle, başkent Port-au-Prince’de olağanüstü hal 3 Nisan'a kadar uzatıldı.

Yetimler Vakfı Gazze'de çocuklara giyim yardımında bulundu Yetimler Vakfı Gazze'de çocuklara giyim yardımında bulundu

Olağanüstü hal çerçevesinde tüm protestolar yasaklanırken, güvenlik güçlerine sokağa çıkma yasağına uymayanları gözaltına almaları talimatı verildi.

Haiti’de geçtiğimiz hafta Perşembe günü Başbakan Ariel Henry'nin çok uluslu bir güvenlik gücünün ülkeye gönderilmesini görüşmek üzere Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmesi üzerine olaylar başlamıştı.

Henry'nin istifasını isteyen çetelerin iki cezaevine yönelik düzenlediği baskınlarda 12 kişi hayatını kaybetmiş, en az 4 bin mahkum firar etmişti.

Kaynak: İLKHA