Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Ukrayna'dan AB ülkelerine tarımsal ürün ithalatına yönelik kısıtlayıcı önlemlerin süresini uzatmama kararının ardından Macaristan ve Slovakya, Ukrayna'dan ithal edilecek tahıl ve diğer gıda ürünlerine yönelik kendi yasaklarını uygulayacağını belirtti.

Umut Kervanı'nın Afganistan'da su kuyusu çalışması devam ediyor Umut Kervanı'nın Afganistan'da su kuyusu çalışması devam ediyor

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Komisyonunun kararına atfen "Brüksel'deki bürokratlar Avrupalı çiftçilerin sorunlarını bir kez daha görmezden geliyor." ifadelerine yer vererek, Macaristan, Polonya ve Slovakya'nın Ukrayna'dan yapılan ithalata yönelik yasağı ulusal düzeyde uzatacağını söyleyerek, "Meseleyi kendimizin ele alma zamanı geldi. Ukrayna'nın Afrika'ya yönelik tarım ürünleri Orta Avrupa pazarlarına akın ediyor." dedi.

Macaristan hükümeti, ise Ukrayna'dan tahıl, kolza ve ayçiçeği tohumu, bazı et ürünleri, bal ve yumurta gibi 24 ürünün ithalat edilmesinin yasakladığını duyurdu.

Slovakya hükümetinden yapılan açıklamada da, Ukrayna'dan buğday, mısır, kolza ve ayçiçeği tohumu olmak üzere 4 ürünün ithalatının yasaklandığı bildirildi.

Slovakya Başbakanı Ludovit Odor, söz konusu kararın "çiftçilere karşı adil olabilmek ve Slovak pazarı üzerindeki baskıyı önlemek" için alındığını belirtti.

AB Komisyonu, Ukrayna'nın AB'ye tahıl ve diğer gıda ürünleri ihracatına yönelik uygulanan kısıtlayıcı önlemlerin süresinin 15 Eylül'de sona ereceğini duyurmuştu. (İLKHA)