Pancar üreticisine 728 milyon TL'lik avans ödemesi yapılacak Pancar üreticisine 728 milyon TL'lik avans ödemesi yapılacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 'Yurt Dışında MEB Bursuyla Eğitim Gören Lisansüstü Öğrencilerle Buluşma Programı'nda katılarak bir konuşma yaptı.

Yılmaz, 40'tan fazla ülkede eğitim alan gençleri ağırladıklarını ve her katılan öğrencinin maarif ve kalkınma davasına önemli bir katkı sağladığını vurguladı.

Türkiye'nin uzun bir geçmişi olan yurt dışına öğrenci gönderme geleneğine değinen Yılmaz, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan bir süreçte, yetişmiş insan kaynağına duyulan ihtiyaca dikkat çekti. Yılmaz, Cumhuriyetin ilk yıllarından 2002'ye kadar olan dönemde yurt dışına devlet bursuyla gönderilen öğrenci sayısının yaklaşık 10 bin olduğunu belirtti.

Cevdet Yılmaz, 2002 yılında hükümetin sorumluluğunu üstlendiklerinde eğitim alanında özel bir önem ve öncelik verdiklerini ifade etti. '5 Yılda 5 Bin Öğrenci Projesi'ni başlattıklarını ve bu sayede yurt dışına burslu öğrenci gönderme rakamlarını ciddi şekilde artırdıklarını dile getirdi. Yılmaz, 2006'dan itibaren hükümetleri döneminde 12 bin öğrencinin yurt dışına burslu olarak gönderildiğini ve programın toplamında ise yüzde 56'lık bir paya sahip olduklarını söyledi.

Şu an 48 farklı ülkede, 123 üniversite ve 40 kamu kurumu adına 3 bin 415 öğrencinin yurt dışında eğitim gördüğünü açıklayan Yılmaz, öğrencilerin dönüşte kadro sorunu yaşamaması için yasal düzenlemeler yaptıklarını ve memuriyetle ilgili kolaylıklar sağladıklarını aktardı. Yurt dışında geçirilen sürelerin tamamının memuriyete sayılmasına olanak tanıdıklarını ve doktora sonrası çalışmalar için ek süreler verildiğini belirtti.

Yılmaz, öğrencilere burs miktarlarında iyileşme sağladıklarını ve bu sayede öğrencilerin maddi sorunlarla uğraşmadan eğitimlerine odaklanabileceklerini söyledi. Burs miktarlarını ülke enflasyonuna bağlı olarak yükselttiklerini ve bu sayede öğrencilerin yaşadıkları ülkelerde enflasyona yenik düşmemelerini sağladıklarını ifade etti. Sonuç olarak, öğrencilere daha iyi koşullarda burslar verildiğini ve eğitimlerine daha iyi odaklanmalarına destek olacaklarını belirtti.