Diplomatik kaynaklardan Erdoğan ve Esad açıklaması! İddialar yalanlandı Diplomatik kaynaklardan Erdoğan ve Esad açıklaması! İddialar yalanlandı

Dünyanın nükleer silah sahibi dokuz ülkesinin de daha fazla harcama yaptığını belirten Ican, ABD'nin ilk, Çin'in 11,9 milyar dolarlık bütçesiyle en fazla harcama yapan ikinci ülke olduğunu, ancak Pekin'in toplam bütçesinin ABD'ye atfedilen 51,5 milyar doların oldukça altında olduğunu açıkladı.

Rusya 8.3 milyar dolarla en fazla harcama yapan üçüncü ülke olurken, onu 8.1 milyar dolar ile Britanya ve 6.1 milyar dolar ile Fransa takip ediyor. Ancak nükleer programlarını açıklamamış üç ülke olan Hindistan, Pakistan ve İsrail için yapılan tahminler şeffaflık eksikliği nedeniyle karmaşık.

Ican'ın araştırmasına başlamasından bu yana geçen beş yıl içinde nükleer silah harcamaları yüzde 34 ya da 23.2 milyar dolar arttı. Bu süre zarfında ABD'nin harcamaları yüzde 45, Britanya'nın harcamaları da yüzde 43 oranında arttı ve mevcut eğilimlere göre 2024 yılında 100 milyar doları aşacak.

Kaynak: İLKHA