Van’da mülkiyetleri belediyelere ait olan taşınmazlar satılığa çıkarılmaya devam ediyor. Kayyum döneminde yapılan arsa satışlarına ilişkin defalarca açıklama yapan DEM Parti Milletvekilleri konuyu Meclis’e de taşımıştı. Ancak 31 Mart’ta DEM’e geçen Edremit Belediyesi de arsa satışına başladı. Yeni yönetimin bu tavrı eleştiri aldı.

Mülkiyeti Van Edremit Belediyesi'ne ait 931 metrekarelik arsa için ilan.gov.tr üzerinden satış ilanı veren Edremit Belediye Başkanlığı, “Van İli, Edremit İlçesi Yeni Mahallesi 7608 ada, 5 nolu parselde bulunan 931,32 m2 yüzölçümlü taşınmazın; 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 35/c Maddesi kapsamında “Açık Teklif Usulü” ile satış ihalesi, Edremit Belediye Başkanlığı Toplantı Salonunda Yapılacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Arsanın tahmini muhammen bedeli 3 milyon 399 bin 318 TL olarak açıklandı.

Van’ın bu mahallesine önemli uyarı! Gün boyu su olmayacak… Van’ın bu mahallesine önemli uyarı! Gün boyu su olmayacak…

Edremitarsasatış

MECLİS’E TAŞINMIŞTI

Seçim öncesi kayyum tarafından yapılan arsa satışlarını Meclis’e taşıyan DEM Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, “Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait mülklerin alelacele satışa çıkarılmasının veya başka kurumlara devredilmesinin yaklaşan yerel seçimlere bir hazırlık olduğu görülmektedir. Bir taraftan kayyum idaresi sona ermeden önce bir kesime ekonomik kazanç sağlanırken diğer taraftan da belediyenin artan borç yüküne gelecek dönemde gelirsiz bırakılması amaçlanmaktadır. Seçimlere sekiz ay kalırken feshedilmiş bir belediye meclisinde bürokratların aldığı kararlarla Van halkının “üstün yararı”na hizmet etmesi mümkün değildir. Bu nedenle kayyumların VBB’de yarattığı ekonomik tahribatın son bulması, belediyelerin halkla hizmet etmesini sınırlayacak adımların atılmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.” demişti.

Gülcan Kaçmaz Sayyiğit

Kentin ve vatandaşların yararı için kullanılması gerekirken arsaların satışa çıkarılmasına tepki gösteren DEM’li yöneticilerin de arsa satışı yapması dikkatlerden kaçmadı.  

ARSA SATIŞI İHALE İLANINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Muhabir: M. Ali Ortaç