El-Husi, "ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırıları başarısızdır, hiçbir etkisi yoktur ve askeri yeteneklerimizi sınırlamayacaktır." dedi.

Yemen'deki Ensarullah'ın lideri Abdulmelik el-Husi, ABD'nin Ensarullah'ı Kızıldeniz'deki Filistin'e destek amaçlı operasyonlarını durdurmaya ikna etmek için arabuluculuk yapmak üzere Çin'e başvurduğunu söyledi.

Gazze'da açlıktan ölen çocukların sayısı 10'a yükseldi Gazze'da açlıktan ölen çocukların sayısı 10'a yükseldi

Husi, konuya ilişkin açıklamasını, Ensarullah'ın kontrolündeki El-Mesire televizyonunda yaptı.

Abdulmelik el-Husi, "ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırıları başarısızdır, hiçbir etkisi yoktur ve askeri yeteneklerimizi sınırlamayacaktır. Başarısızlıklarının işaretlerinden biri, ABD'nin Filistin halkına destek amaçlı operasyonlarımızı durdurma konusunda ikna için Çin'den arabuluculuk yapmasını isteme çabasıdır." diye konuştu.

"Çinlilerin, ABD'nin Tayvan'da ne yaptığını bildiğini ve kendi çıkarlarının ABD'nin peşinden gitmek olmadığının farkında olduğunu" ifade eden Husi, İngiltere'nin de kendisine ve ekonomisine zarar vereceğini ve bir sonuç alamayacağını, yanan gemisinden ders çıkarması gerektiğini dile getirdi.

ABD ve İngilizlerin kendi gemilerini, hatta muhripler ve savaş gemileri dahil olmak üzere donanma gemilerini dahi hedef olmaktan koruyamadıklarını savunan Husi, "Biz Gazze'deki kardeşlerimize sessiz kalamayız, seyirci kalamayız, bunun bedelini düşman ağır ödemelidir. Gazze'ye yönelik saldırı ve kuşatma devam ettiği sürece deniz operasyonlarındaki askeri tutumumuzu sürdüreceğiz." dedi.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, 26 Ocak'ta X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, "İngiltere'ye ait" petrol gemisi "Marlin Luanda"nın hedef alındığını, tankerin gemisavar füzelerle vurulduğunu ve isabet alan gemide yangın çıktığını kaydetmişti.

Kaynak: Doğruhaber