Bakan Bolat, İş Dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileriyle Haliç Kongre Merkezinde bir araya geldi.

Yerbilimci Naci Görür korkutan deprem açıklaması yaptı! 7 şiddetinde bekliyoruz... Yerbilimci Naci Görür korkutan deprem açıklaması yaptı! 7 şiddetinde bekliyoruz...

Bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgiler veren Bolat, "Ekim ayı itibariyle yıllık bazda tüketici fiyat endeksi yüzde 61,36 ve yıllık bazda yurtiçi üretici fiyatları yüzde 39,39 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ekim ayında, aylık bazda ise tüketici fiyat endeksi yüzde 3,43'e doğru gerilemiş, yurtiçi üretici fiyatları yüzde 1,94 düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu yılın eylül ve ekim ayı verileri, temmuz ve ağustos ayında ki aylık yüksek oranlı artışlardan sonra enflasyon oranı artışının yavaşladığına işaret etmektedir." dedi.

Bakan Bolat, "Ticaret Bakanlığımız ve bünyesinde yer alan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ile Reklam Kurulu tarafından; perakende marketlerden otomotiv işletmelerine, emlak-gayrimenkul firmalarından hizmet sektörü firmalarına kadar fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve tüketicilere yönelik aldatıcı ve yanıltıcı uygulamalar içindeki yüz binlerce işletmeye yapılan denetimler sonucu idari para cezaları uygulanmıştır. Bu çerçevede 2023 yılında uygulanan idari para cezalarının toplamı 710 milyon TL'ye ulaşmıştır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: İLKHA