Furkan Ersöz/Vanolay

Döviz piyasasındaki etki ise altına yansıyacaktır. FED faiz artırırsa dolarda bir yükseliş beklenir, altın fiyatları ise geriler ve baskılanır. Fed Faiz Artırımına Giderse Dolar Ne Olur? Fed Faiz Toplantısı Ne Zaman? Fed Faiz Nedir? Fed Nedir Ne İşe Yarar?Fed Faiz Artırınca Ne Olur?Fed Faiz Düşerse Ne Olur?Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? ilgili detaylar haberimizde….

Tam tersi durumda faizler düştüğünde, dolar kısa ve orta vadede değer kaybederken, altın fiyatları da yükselişe geçer.

FED FAİZ ARTIRIMINA GİDERSE DOLAR NE OLUR?

FED faiz yükseltirse dolar değer kazanır. FED faiz artırımı yaparsa piyasadaki dolar arzında azalma olacağı için dolar diğer para birimleri karşısında değer kazanacaktır. Dolayısıyla FED faiz yükseltirse Dolar, Türk Lirası karşısında yükselecektir. FED'in faiz artırımı dünya piyasalarını elbette etkiler.

FED FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN?

2023 yılının Ağustos ayında FED faiz kararı toplantısı yapılmayacak.

FED faiz toplantısı tarihi, ABD Merkez Bankası tarafından yayımlanan takvimle birlikte belli oldu. Bu takvime göre FED'in bu ay faiz toplantısı bulunmuyor. FED toplantısı önümüzdeki ay 19-20 Eylül 2023 tarihlerinde yapılacak ve fed faiz kararı 20 Eylül saat 21.00 civarı açıklanması bekleniyor.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

FED FAİZ NEDİR?

Para politikalarını belirlerken FED'in en önemli araçlarından biri olan Fed Faiz kararı oranı ise, bankaların birbirlerine borç verirken uyguladıkları gecelik faiz oranıdır. Bu oranı belirlemek için Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) adlı organ, yıl içinde sekiz kez toplanarak ekonomik verileri değerlendirir.

FED NEDİR NE İŞE YARAR?

Amerika Birleşik Devletleri'nin merkez bankası olarak bilinen Federal Rezerv Sistemi (Federal Reserve System –FED), ülkenin para politikasını yönetir ve bu bağlamda, ABD mali sisteminde, istikrarın sağlanmasında ve sürdürülebilmesin- de çok önemli bir işlev görür.

FED FAİZ ARTIRINCA NE OLUR?

ABD Merkez Bankası yani FED (Federal Reserve) faiz artırırsa enflasyonun azalması ve ülkedeki dövizin artması ise yerel para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına yardımcı olur. ABD doları özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kazanır.

FED FAİZ DÜŞERSE NE OLUR?

  Politika faizi düşerse dolar kısa veya orta vadede genel olarak yükselir. Kurun yükselişi altın fiyatlarını da yükseltir. FED faizi düşerse dolar, kısa ve orta vadede değer kaybeder.

Son dakika: FED faiz kararı AÇIKLANDI! Haziran 2022 FED faiz kararında 28  sene sonra ilk! FED faiz kararı ne oldu, yükseldi mi sabit mi tutuldu? -  Merak Edilenler Haberleri

FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ağustos ayında ise TCMB faiz artışı gerçekleştirerek faizi yüzde 25'e çıkartmıştı. Merkez Bankası böylelikle ağustos ayında politika faizini 750 baz puan artırmış oldu.

TCMB Para Politikası Kurulu toplantı takviminde yer alan bilgilere göre; Bu ay faiz kararı 21 Eylül 2023 Perşembe günü açıklanacak. Karar aynı gün saat 14:00'te duyurulacak.