Filistin Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, "Han Yunus'taki Emel Hastanesi civarında yoğun bombardıman ve sürekli silah sesleri duyuluyor. Şarapnel parçaları, hastaneye isabet etti." dedi.

Gazze'de şehit sayısı 30 bin 524'e yükseldi Gazze'de şehit sayısı 30 bin 524'e yükseldi

Kızılay, dün Tamer Muhammed Hüseyin Şahin ile Hamdan Samer Ebu Hattar isimli iki personelinin Emel Hastanesi'ndeki yerinden edilmiş kişiler için açılan insani koridordan geçtikleri sırada işgal kuvvetleri tarafından esir alındıklarını bildirdi.

Yine dün, işgal kuvvetlerinin iki hafta boyunca kuşatma altında tutmasının ardından yaklaşık 8 bin yerinden edilmiş kişinin Emel Hastanesi'nden ve Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'taki derneğin genel merkezinden tahliye edildiğini hatırlatan Kızılay, hastanede yalnızca 40 yerinden edilmiş yaşlı kişinin yanı sıra yaklaşık 80 hasta ve yaralı ile 100 idari ve sağlık personelinin kaldığını açıklamıştı.

Emel Hastanesi ve Kızılay Genel Merkezinden taburcu edilen yüzlerce kişi Gazze Şeridi'nin en güneyindeki Refah şehrine sürüldü.

Dün işgal, derneğin idari ofisinin bir üyesini, Emel Hastanesi Genel Müdürü Dr. Haydar el-Kudra'yı ve hastanenin idari müdürü Maher Atallah'ı çağırarak onları bilinmeyen bir yere götürmüştü.

Geçtiğimiz Cuma günü Kızılay, Han Yunus'taki genel merkezinin kuşatılmasının başlamasından bu yana işgalciler tarafından yapılan saldırıda 3'ü dernek çalışanlarından olmak üzere 43 kişinin şehit olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: Doğruhaber