Uluslararası Af Örgütünün Fransa şubesinin X hesabından yapılan açıklamada, Fransa'da yasaklanan veya iptal edilen kamuya açık etkinlikler ve "terör propagandası" suçlamaları nedeniyle işgal rejimini eleştirmenin zorlaştığı kaydedildi.

Fransa'da son haftalarda Filistinlilerle dayanışma ifadelerine kısıtlamalar getirildiğine dikkat çekilen açıklamada, Af Örgütünün, bu ülkede "terör propagandası" nedeniyle yapılan adli takiplerden endişeli olduğu aktarıldı.

Rusya'dan işgalci rejime çağrı! Rusya'dan işgalci rejime çağrı!

Açıklamada, Fransız makamlarının bu ay Lille kentinde Özgür Filistin Derneğinin organize etmesi beklenen Filistin konulu konferansı yasakladığı hatırlatılarak, "Terör propagandası suçlaması, Filistinlilerle olan barışçıl dayanışmayı susturmak için çok sık kullanılıyor." değerlendirmesine yer verildi.

Filistin'e verdiği destekle bilinen Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Milletvekili Mathilde Panot, "terör propagandası" suçlamasıyla ifadeye çağrıldığını duyurmuştu.

Panot, hiçbir korkutmanın kendilerini Filistin halkına yapılan soykırımı protesto etmekten alıkoyamayacağını vurgulamıştı.

Kaynak: İLKHA