Suat Tink – Vanolay

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı (TSO) öncülüğünde ilk kez düzenlenen Van Mutfak Gurme Fuarı büyük katılımla kapılarını ziyaretçilere açtı. Gastronominin kalbi, yemek yarışmaları, ikramlar ve onlarca çeşit yöresel lezzetin yer aldığı bu fuarda atacak.

Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılan ve 27'si yerli toplam 39 firmanın katıldığı fuarda, coğrafi işaret tescilli ürünlerin yanı sıra, bakliyat, hububat, baharat, yağ, et ürünleri, unlu mamuller, çikolata, şekerleme ve çeşitli yemekler Vanlıların beğenisine sunuluyor.

Et ve Süt Kurumu Van’da personel alıyor: Tıkla başvur Et ve Süt Kurumu Van’da personel alıyor: Tıkla başvur

Fuarın açılış töreninde konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, yöreye özgü ürünlerin yetiştirilmesi için projeler hazırladıklarını belirterek, "Van, Doğu'nun incisi konumunda. Bugün çiftçilerimize sertifikalı tohum dağıttık. İki yıldır 120 milyon liralık sertifikalı buğday, arpa, korunga ve yonca tohumu dağıtımı yapıyoruz. Bir baraj ve 5 gölet inşaat ettik. Bu da çiftçimize verdiğimiz önemi gösteriyor. Van'a has meyve ağaçlarının fidelerini dağıtacağız. Ceviz ve arıcılığı çok destekliyoruz. Hayvancılığı geliştirmek için proje hazırladık. 1900 aileye koyun verdik." dedi.Gastronominin tüm dünyada turizme ivme kazandırdığını anlatan Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanı Necdet Takva, "Yaşadığımız coğrafyada, temsil ettiğimiz ekonomide önemli bir yeri olan Van mutfağını ön plana çıkarmak ve bunu dünyaya tanıtmak amacıyla organize ettiğimiz fuarımızın ilkini gerçekleştiriyoruz. Van'da yetişen florayı, bitki çeşitliliğinden elde edilen beslenme alışkanlıklarını tanımak istiyoruz. Heyecan verici bir çalışma oldu. Fuara katılmak üzere ünlü şefler burada. Üç dalda yemek yarışmamız başladı. Ayran aşı, Van balığı ve keledoş alanında hazırlanan en güzel yemekler belirleniyor. Çok renkli ve güzel bir fuar oluyor. Van mutfağının hak ettiği yere gelmesine vesile olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.Konuşmaların ardından yöresel lezzetlerin yarışıldığı yarışmanın kazananına ödül takdim edildi.

Açılış töreninin ardından Vali Balcı ve protokol üyeleri stantları tek tek gezerek ürünler hakkında bilgi aldı.

Gelen ziyaretçilere yöresel ürünlerin ikram edildiği fuarda vatandaşlar onlarca çeşit doğal ve yöresel ürünleri satın alabiliyor. Van Mutfak Gurme Fuarı Pazar gününe kadar devam edecek.

Fuarın açılış programına, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Van Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Van TSO Başkanı Necdet Takva, ünlü şef Neclan Karakaş, TAŞPAKON Genel Başkanı Öner Çulfaz, yemek uzmanı ve yazarı Sahrap Soysal, Vanlı şefler, Diyarbakır TSO, Erzurum TB, Yüksekova TSO, Bodrum TO, Söke TB Sivas TB, Erzincan TB, Bingöl TSO Yönetim Kurulu Başkanları, ve Meclis Üyeleri, MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Cemal Özen, siyasi parti ve STK temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.