İşgal rejiminin 8 aya yakındır Gazze'de sürdürdüğü ve son olarak Refah'a yönelik gerçekleştirdiği saldırıları telin etmek amacıyla Fatih Saraçhane Parkı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, ellerinde işgal rejimi aleyhine taşıdıkları pankartlar ile yaşanan katliamları kınadı.

Filistin İnisiyatifi tarafından düzenlenen basın açıklaması, Hafız Ebubekir Sıddık tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

"Soykırımı unutturmamak, katliamlara dikkat çekmek ve tepkileri diri tutmak için çabalıyoruz"

İnisiyatif adına basın açıklaması okuyan gazeteci İsmail Halis, "Gazze'deki soykırımın yedinci ayı geride kalırken, yaşanan vahşet her gün daha da büyüyor. Güvenli bölge kalmamasından, Refah'a saldırıların başlamasından, açlıktan ölümlerden, hastanelerin hizmet dışı kalmasından ve salgın hastalıkların yayılmasından korkuluyordu ve her defasında korkulandan fazlası oldu. Dünya ise bu olanları sessizce izlemeyi tercih etti. Filistin İnisiyatifi olarak bir dünya Gazze haritasının her yerindeki yüzbinler gibi, ilk günden bu yana meydanlarda, salonlarda, sosyal medyada, eylem ve söylemlerimizle soykırımı unutturmamak, katliamlara dikkat çekmek ve tepkileri diri tutmak için çabalıyoruz. Önceki basın açıklamamızda, 'kanlı ellerinizi Refah'tan çekin! Bu, geri dönüşü olmayan büyük bir felaketin kapısını aralayacaktır' haykırışında bulunduk." diye konuştu.

"Başı gövdesinden ayrılan bebeklerimizin aziz hatıralarını üç maymunu oynayan dünyaya yeniden hatırlatıyoruz"

Halis, "Güvenli bölge yalanıyla defalarca yerlerinden edilerek Refah'a sıkıştırılan ve gidecek hiçbir yeri olmayan, Birleşmiş Milletler depolarının yanı başındaki derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veren sivillerin üzerine hava saldırısı düzenleyen israil, bütün dünyaya bir kez daha meydan okudu. Yanarak, uykusunda diri diri yakılarak can veren kardeşlerimizin ve burada unutulmasın diye bir araya geldiğimiz başı gövdesinden ayrılan bebeklerimizin aziz hatıralarını üç maymunu oynayan dünyaya yeniden hatırlatıyoruz." şeklinde konuştu.

"Bu kanlı işgal hedeflerine hep birlikte karşı çıkmak zorundayız"

Soykırımın en büyük destekçisi Amerika'nın Refah konusundaki sahte açıklamalarının inandırıcı olmadığını belirten Halis, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"BM Genel Sekreterinin tweet atarak katliamı kınaması kabul edilemez. Arap Birliğinin kâğıt üzerinde kalan etkisiz açıklamaları, güç sahiplerinin sadece söylem üretmesi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın yaptırım içermeyen açıklamaları Refah’ı soykırımcı israilin elinden kurtarmaya yetmez, yetmedi ve yetmeyecek. Liderlerin retorikten ileri gitmeyen tepkisizlikleri yüzünden Gazze’de nefes alabilen tek canlı kalmayacak. İsrail Gazze'yi işgal ettikten sonra durmayacak. Arz-ı Mev'ud projesi ile ülkemizin doğu ve güneydoğusundaki şehirler dahil, Nil'den Fırat'a kadar olan tüm toprakları ele geçirme planları olduğu aşikâr. Bu kanlı işgal hedeflerine hep birlikte karşı çıkmak zorundayız. Soruyoruz! Şimdi değilse ne zaman? Aşılmayan hangi kırmızı çizgi kaldı? Dünyanın vicdan sahibi insanları aylardır meydanlarda, okullarda soykırıma karşı sesini yükseltirken, güç sahipleri ne zaman somut sonuç almaya odaklı yaptırım uygulamak üzere harekete geçecek? Sapkın ideolojisiyle mezardaki ölülere bile saldıran siyonistlerin tüm dünya halkları için varoluşsal bir tehdit oluşturduğunu ne zaman fark edeceksiniz? Gazze'yi, Refah'ı gündemden düşürmeyeceğiz. Başları okşanması gerekirken, başları gövdelerinden ayrılan bebeklerin unutulmasına izin vermeyeceğiz. Susmayacak ve unutmayacağız. Soykırım bitene, soykırımcılar hesap verene ve Kudüs özgür olana dek, her fırsatta haykırmaya devam edeceğiz."

Park halindeki araç alev aldı! Park halindeki araç alev aldı!

"Bizim pasaportumuza sahip israil askerleri bir an önce yargılanmalıdır"

Türkiye'de siyonist vatandaş istemediklerini vurgulayan Halis, son olarak şu ifadeleri kullandı:

"İsrail askeri olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye için bir tehdittir. Bizim pasaportumuza sahip israil askerleri bir an önce yargılanmalıdır. Bu siyonist teröristler için neden hala bir işlem yapılmadı? Son sözümüz, Gazze'nin sözüdür. Direnen Gazze, izzeti ve asaleti ile kazandı. Direnen Gazze, hak katında kazanacaktır. Gazze ile birlikte direnen tüm vicdan ve ahlak sahiplerine selam olsun." (İLKHA)

Kaynak: İLKHA