Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde ve Gazze şehrinde bebeklerde "pişik ve yetersiz beslenme nedeniyle ölüm vakalarını gözlemlemeye başladıklarını" söyledi.

Gazze'deki okulların yüzde 80'inden fazlası yıkıldı Gazze'deki okulların yüzde 80'inden fazlası yıkıldı

Kemal Advan Hastanesi'nde sıvı kaybı ve yetersiz beslenme nedeniyle iki bebeğin hayatını kaybettiğini duyuran Kudra, bu iki nedenden dolayı Gazze Şeridi'nde binlerce çocuk ve hamile kadınının ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Kudra, şu çağrılarda bulundu:

"Uluslararası kurumlara, susuzluk ve yetersiz beslenmeden mustarip olanların takip ve tedavi edilmesi ve insani bir felaketin önlenmesi için barınaklarda kapsamlı bir tıbbi araştırma yapmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.

BM kurumlarının çocukları ve kadınları korumak ve Gazze Şeridi'ni vuran kıtlıktan kurtulmaları için her türlü yolu sağlamak konusunda ahlaki ve işlevsel sorumlulukları vardır.

Uluslararası topluma, israil işgalinin Gazze Şeridi'ne saldırma, açlık ve salgın hastalıklar yoluyla işlediği soykırım suçlarını durdurma çağrısında bulunuyoruz." 

Kaynak: İLKHA