Gazze Şeridi Sivil Savunma Müdürlüğü Cuma günü yaptığı açıklamada, "İsrail işgalinin Gazze ve kuzey valiliklerinde kuşatma altında olanlara gıda ve ilaç girişini engellemeye devam etmesi, her an yedi yüz binden fazla vatandaşın hayatını ölümle tehdit ediyor" uyarısında bulundu.

Gazze Şeridi İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Sözcüsü Mahmud Basal, yaptığı açıklamada, işgal rejiminin, Gazze şehri ve kuzey şehirleri kuşatma altında tutarak halkın temel gıda malzemelerine ve tıbbi tedaviye erişimini engellemeye devam ettiğini belirtti.

İşgalin bu ablukası nedeniyle 700 binden fazla insanın her an ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Basal, Gazze şehri ve kuzeydeki şehirlerde halkın acısının her geçen gün daha da kötüleştiğine dikkat çekerek, bu durumun Arapların ve uluslararası toplumun gözleri önünde cereyan ettiğini kaydetti.

BMGK, Gazze'de insani yardım dağıtımına ilişkin engellerin kaldırılması gerektiğini bildirdi BMGK, Gazze'de insani yardım dağıtımına ilişkin engellerin kaldırılması gerektiğini bildirdi

İşgalci rejimin Gazze'deki katliamlarının üzerinden 140 gün geçtiğini hatırlatan Basal, "Gazze'de kalan hayatları kurtarmak için hiçbir vicdan harekete geçmiyor ama hâlâ çok geçmeden bu dünyada kendi iniltilerini dinleyecek birini bulacakları umuduyla yaşıyorlar." dedi.

İşgal rejimi, 140. gününde de ABD ve Avrupa'nın desteğiyle Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdürerek su, yiyecek, ilaç ve yakıtın girişini engellemeye devam ediyor.

İşgalin, Gazze'ye yönelik devam eden saldırganlığı nedeniyle yaklaşık 2 milyon insan yerinden olurken yaklaşık 30 bin kişi şehit oldu, 70 bin kişi de yaralandı.

Kaynak: İLKHA