De Domenico, Kudüs'ten çevrim içi bağlanarak BM'deki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşgal rejimin Han Yunus'un doğusuna ilişkin "boşaltma" çağrısının ardından BM'nin insani yardım operasyonlarını bir kez daha düzenlemek zorunda kaldığına işaret eden de Domenico, "Yerinden edilen insanlar gibi, biz de sürekli operasyonlarımızı baştan başlatmak zorunda kalıyoruz." diye konuştu.

De Domenico, işgal saldırılarının kendisinin ilan ettiği "sözde güvenli bölgelerde" de devam ettiğini çok kez gördüklerini, şimdiye kadar 247 meslektaşının hayatını kaybettiğini bildirdi.

Etna Yanardağı'nda volkanik hareketlilik Etna Yanardağı'nda volkanik hareketlilik

Meslektaşlarının birçoğunun görevi başındayken öldürüldüğünü, bazılarının evlerinde aileleriyle şehit edildiğini kaydeden de Domenico, "Artık bir dur deme zamanı geldi." dedi.

"İnsanlar oyun tahtasında piyonlar gibi oradan oraya gönderiliyor"
De Domenico, Gazze'de her 10 kişiden 9'unun en az 1 kez yerinden edildiğini, bazı insanların neredeyse 10 kez yerinden edildiğini bildirdi.

Sürekli bir hareket hali olduğunu kaydeden de Domenico, "İnsanlar son 9 aydır oyun tahtasında piyonlar gibi oradan oraya gönderiliyor." ifadesini kullandı.

BM'nin bölgede kalmaya devam edeceğinin altını çizen de Domenico, yardım dağıtımının her gün zorluklara dolu olduğuna dikkati çekti.

Kaynak: AA