Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, bu akşam yaptığı açıklamada, Mısır tarafında sıkışıp kalmış çok sayıda yardımın olduğunu belirterek, bu yardımların ulaşması için Mısır yetkililerine Refah kapısını tamamen açmaları yönünde çağrı yaptı.

Ayrıca durumu kritik olan ve acil tedavi için yurt dışına nakledilmesi gereken 11 bin yaralı ve 10 bin  kanser hastasının yurt dışına nakledilmesi gerektiğini vurgulayan Sevabite, tıbbi hizmet ve yakıt eksikliği nedeniyle her gün çok sayıda yaralı ve hastanın şehit olduğunu kaydetti.

Sevabite, öte yandan yardım almaya gelirken işgal tarafından vurulması sonucu 90 kişinin şehit olduğunu aktardı.

Gazze Şeridi'ne havadan yardım gönderilmesini önemsediklerini vurgulayan Sevabite, bu fikrin "seçkin, özgün ve önemli" olduğunu söyledi.

Ancak, bu fikrin "bir medya propagandası" olarak anlaşılmaması için iki şeyin gerekli olduğunu aktaran Sevabite, yapılacak ilk şeyin, havadan yardım çıkarma operasyonlarının günde 1.000 çuval un yüklenebilecek şekilde yoğunlaştırılması olduğunu açıkladı.

İşgalciler, Mısır askerlerine saldırdı İşgalciler, Mısır askerlerine saldırdı

Sevabite, ikinci hususun ise havadan yardımların yüzde 60'ının Gazze Valiliğinin kuzeyine; yüzde 40'ının ise Gazze Valiliğinin merkezine olması gerektiğini kaydetti.

Sevabite, "Bu, övgüye değer ve takdir edilecek bir adımdır ancak daha fazla geliştirilmesi gerekmektedir." diye ekledi.

Kaynak: İLKHA