Serbest bırakılan gazetecinin amcasının oğlu Esid Amarne AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail makamlarının, herhangi bir suçlama olmaksızın 16 Ekim'de gözaltına aldığı 36 yaşındaki Filistinli gazeteci Muaz Amarne'yi, işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kenti yakınındaki Ez-Zahiriyye kontrol noktasında serbest bıraktığını söyledi.

Bakan Kurum, Elazığ'da yapımı devam eden konutları inceledi Bakan Kurum, Elazığ'da yapımı devam eden konutları inceledi
  • İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 17'si aynı aileden 29 Filistinli öldü
  • İsrail'in Gazze'de düzenlediği saldırılarda 15 Filistinli öldü, 22 kişi yaralandı
  • Netanyahu, Filistinlilere işkenceyle gündeme gelen Sde Teman merkezinin kalmasını istiyor
  • İsrail saldırıları altındaki Gazze'de bir çocuk daha "açlıktan" öldü
  • Kıtlığın sürdüğü Gazze'de Filistinliler İsrail'in saldırılarıyla sık sık yerinden ediliyor
  • Türk Kızılayın Filistin'deki yerel personeli Abdullah, Gazze'deki zorlukları anlattı
  • Gazze'de sınırların kapatılması nedeniyle açlık kaynaklı ölümlerin artabileceği uyarısı

Muaz'ın 9 aydan fazla süredir herhangi bir suçlama olmaksızın idari tutukluluk kapsamında cezaevinde tutulduğunu ifade eden Amarne, gazetecinin sağlık durumunun kötü olduğunu ve hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Amarne, "Muaz, cezaevindeki tutukluluk şartları nedeniyle çeşitli cilt hastalıklarına yakalandığından şüphe ettiğini söyleyerek kendisine sarılmamamızı istedi." dedi.

Filistin Esirler Cemiyeti tarafından Aralık 2023'te yapılan açıklamada, gazeteci Amarne'nin İsrail hapishanesinde zor şartlar altında olduğu ve işkenceye maruz kaldığı belirtilmişti.

Açıklamada, Amarne'nin, "tüm Filistinli esirler gibi hapishanede maruz kaldığı çeşitli taciz ve işkenceler sebebiyle sağ gözünde görme bozukluğu yaşadığı", hapishane yönetiminin hatta gözlüğünü kullanmasına dahi izin vermediği kaydedilmişti.

Filistinli gazeteci Amarne'nin şeker hastası olduğu, hapishane yönetiminin tutukluları aç bırakma ve soğuk ortamlarda tutmak gibi uygulamalarının yaygın olduğuna işaret edilen açıklamada, Amarne'nin bu uygulamalardan aşırı şekilde olumsuz etkilendiği vurgulanmıştı.

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Kaynak: AA