Geçtiğimiz günlerde haberleştirdiğimiz örnek uygulamaya kayıtsız kalmayan Van Valisi Ozan Balcı, yolcularına kitap sevgisini aşılamak isteyen minibüs şoförüne kitap desteği verdi.

Van'da Yöresel Ürünler Fuarı başladı Van'da Yöresel Ürünler Fuarı başladı

Van'ın Beyüzümü Mahallesi güzergahında yolcu taşıyan 20 yıllık minibüs şoförü Doğan Gül, kitap okuma alışkanlığını artırmak amacıyla örnek bir uygulamaya imza attı. Vatandaşların yolculuk esnasında zamanlarını akıllı telefonlarla ilgilenerek harcamamasını hedefleyen Gül, aracında mini bir kitaplık oluşturdu. Minibüste kitaplık alanını gören yolcular ise bu alandan seçtikleri kitaplarla güzel bir yolculuk yapıyor.

Kitap sevgisi haberinin ulusal ve yerel basın yayılmasının ardından olaya kayıtsız kalmayan Vali Balcı, onlarca kitap hediye etti. Gönderilen kitapları kitaplığına dizen şoför Gül, bu uygulamanın tüm araçlarda yaygınlaşmasını temenni ettiğini söyledi.

DİĞER ARAÇLARA DA KİTAPLIK YAPILACAK

Kitap desteğinden dolayı Valiye teşekkür eden Doğan Gül, “Projemiz yaklaşık 2 yıl önce başlamıştı. Geçen hafta valimize bir çağrıda bulunmuştuk. Sağ olsun o da çağrımıza cevaben bugün bize kitap yolladı. Biz de kitaplarımızı kitaplığımıza yerleştirdik. Buradaki amacımız okumanın yaygınlaşması. Bizim temennimiz diğer araçlarda da otobüslerde de bu uygulamanın yaygınlaşması. Haberlerden sonra yolcularımızdan onlarca tebrik mesajı aldım. Araca bindiklerinde “geçen televizyona, haberlere çıkan araç bu” gibi tepki veriyorlar. Onlarda destek vereceklerini söylüyor. Özellikle de öğrenci arkadaşlarımızdan kitap desteği sözü aldık. Birçok esnafımızdan bu uygulamayı daha da yaygınlaştırmak için söz aldık. Şoför arkadaşlarımızın bugüne kadar desteği çoktu, kitap getiriyorlardı. Kendi araçlarına da kitaplık koyma sözü verenler oldu. İnşallah bu uygulama daha da yaygınlaşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink