2012’de büyükşehir olmasına rağmen istenilen gelişimi gösteremeyen Van’da beklenen yatırımların  bir türlü gelmemesi tepkilere yol açıyor. Eşsiz doğası, binlerce yıllık tarihiyle önemli bir turizm kentlerinden biri olan Van, diğer illere yapılan ulaşım, alt yapı ve turizm yatırımlarını alamıyor. Karadeniz’e onlarca yeni tünel ve yol yapılırken şimdi de hızlı tren projesi açıklandı. Van ise yıllardır kuzey demiryolu, çevre yolu, köprülü kavşak ve tünel bekliyor.

Seçime günler kala vaatler havada uçuşmaya başladı ancak Van'a verilen sözler yıllardır tutulmuyor. 14 yıldır Çevre Yolunu, 11 yıldır Güzeldere Tüneli'ni, on yıllardır da Kuzey Demiryolu Hattını bekleyen Van'a bir türlü gelmeyen bu yatırımlar diğer illere kısa sürede gitti.van-projeler

Türkiye’de demir yolu konusunda önemli yatırımlar yapılırken şu ana kadar 8 il arasında hızlı tren bağlantıları kuruldu. İstanbul’dan Sivas’a kadar uzanan bir hattın bağlandığı yüksek hızlı tren hatları ile ilgili çalışmalar sürerken yakın dönemde bu hatta Kars ve Samsun da eklendi. Her geçen gün bir ilin daha dahil edildiği çalışmalar sürerken Ulaştırma 2053 Vizyonu kapsamında önümüzdeki 20 yılda eklenecek yeni hatlar da açıklandı. 2053 planlamasına göre, Türkiye’de 2053’e kadar 8 bin 554 kilometrelik demir yolu hattının tamamlanması öngörülürken hızlı trenlerle bağlı il sayısı 8’den 52’ye çıkacak. Van gibi stratejik, jeopolitik ve ekonomik olarak çok kritik bir kavşakta yer alan bir kentin planlamada yer almadı. Uzun yıllardır Kuzey Van Gölü Demiryolu hattı bekleyen Van için bu yönde de bir planlama olmadığı dikkatlerden kaçmadı.

TREN Mİ O DA NE!

Doğu Ekspresi gibi önemli bir hatta sahip olan Kars yeni dönemki hızlı tren projesi konusunda da ilk sırada yer alıyor. Van gibi Çin’den Türkiye’ye uzanacak bir hattı Batı’ya aktarabilecek bir kent ile ilgili ne Kuzey Van Gölü Demiryolu hattı projesi ne de hızlı tren planlaması yapılmıyor. Böyle bir hattın kurulması halinde bir dönemler tartışılan Van-Tebriz hızlı tren hattı gibi projelerin de önünü açması beklenen hattın 2053’ün programına konu edilmemesi ise dikkat çekti. Hazırlanan haritada Trabzon, Malatya gibi birçok için yeni hatlar planlandığı görünürken Van’ın eski hattının aynı şekilde kaldığı yeni bir hat eklenmesi konusunda hiçbir öngörünün olmadığı görüldü.dogu-ekspresi

VAN 11 YILDIR TÜNEL BEKLERKEN SAMSUN’A 2 YENİ TÜNEL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bugün ulaşım yatırımlarını yerinde incelemek için gittiği Samsun’da Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, ‘Batı Çevre Yolu ve Şehir Hastanesinin Bağlantı Yolları’ ile ilgili brifing aldı. Uraloğlu, sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Samsun’un büyüme hızına ve artan trafik yoğunluğuna bağlı olarak yeni projeler ürettiklerini ve dev yatırımların hayata geçirildiğini ifade etti.

Geçtiğimiz gün meydana gelen çığ hadisesi sonrası tekrar gündem olan ve 11 yıldır tamamlanmayan Güzeldere Geçidi Vanlılar için büyük bir sorun olarak ortada dururken Samsun’da 2 yeni tünelin daha yapıldığını belirtti.van-güzeldere-tüneli

2002 yılından bu yana Samsun’un ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 73 milyar 391 milyon lira yatırım yapıldığını ifade eden Uraloğlu, "120 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 313 kilometreye, 119 kilometre olan bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu ise 375 kilometreye çıkardık. 3 bin 752 metre uzunluğunda 55 köprüsü vardı, bunu 17 bin 200 metre uzunluğunda 123 köprüye yükselttik. Bu yılsonuna kadar 421 metre uzunluğunda 4 köprü daha inşa etmeyi planlıyoruz. Samsun’un 553 metre uzunluğunda tek bir tüneli vardı, ona 2 bin 325 metre uzunluğunda 2 tünel daha ekledik." şeklinde konuştu.

Van'da yağışlar tekrar başlıyor!  Meteoroloji gün verdi... Van'da yağışlar tekrar başlıyor!  Meteoroloji gün verdi...

VAN ÇEVRE YOLU 14 YILDIR BİTİRİLMEDİ AMA SAMSUN’A 10 YENİ YOL YAPILDI

Proje başlangıcından bu yana 14 yılını dolduran Van Çevre Yolu’nun ne zaman açılacağı belirsizliğini korurken Bakan Uraloğlu, Van ziyaretinde açılış tarihinin bir kez daha ertelendiğini açıklamıştı. Bakan, Samsun’da ise Samsun-Bafra ve Samsun Çevre Yolu BSK Onarımı, Havza-Vezirköprü Yolu, Çarşamba-Ayvacık Yolu, Ladik-Taşova Yolu gibi 10 ayrı karayolu projelerinin devam ettiğini bildirdi.van çevre yolu1

Yapımı süren Yeşilkent Kavşağ’nın, Samsun İlini Kavak Devlet Yolu’na oradan da Samsun Çevre Yolu’na bağlamakta olduğunu belirten Uraloğlu, "Bu kavşak, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Ankara-İstanbul bağlantısında bulunuyor ve Samsun’un merkez ilçeleri olan Atakum ve İlkadım arasında geçiş noktasında olması sebebiyle burada yoğun trafik yaşanıyor." dedi. 

Zorlu bir coğrafyaya sahip Karadeniz illerine giden yatırımların çeyreğini alamayan Vanlılar, sık sık “Herkese var Van’a yok” söyleminden dem vuruyor.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink