Suat Tink - Vanolay

ASELSAN’ın başına Vanlı isim getirildi ASELSAN’ın başına Vanlı isim getirildi

Fas, son 120 yılındaki en büyük depremle sarsıldı. Yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiği Marakeş merkezli depremin Van depremiyle olan benzerliği dikkatleri çekti. Uzmanlar, iki farklı şehirdeki  benzer fay türünün gelecekte ne gibi tehlikelere yol açacağını araştırıyor.

Birbirinden 5 bin kilometre uzakta olmalarına rağmen Fas'ın Marakeş şehri ile Türkiye'nin Van şehri, benzer jeolojik ortam ve benzer fay türleriyle 12 yıl arayla 7 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Ve her iki şehirde de oluşan deprem 8-9 şiddetinde hissedildi.

“VAN’DAKİ YAPILAR MARAKEŞ’TEN DAHA SAĞLAM”

Benzer fay türlerinin gelecekte yaratacağı tehlikelerin yapılan araştırmalarla ortaya çıkartılacağını söyleyen deprem uzmanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Geniş bir alanı etkileyen bir depremdi. Bu Türkiye'de sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da var olan bir fay türü. Benzer fay türü şu anda Fas'ta ki bir depremi üretti ve yaklaşık aynı büyüklükte depremler. Hem Van hem de Marakeş depremi 9 şiddetinde hissetti. Ancak Van'daki yıkım daha az oldu. İkisi de 1 milyon nüfusa yakın bir şehir yerleşimi var. Dolayısıyla bunların aynı fay mekanizmasıyla aynı deprem büyüklüğünde bizdeki yıkım ve onlardaki yıkımı gözlemliyoruz. Şimdi bizde 644 civarında can kayboldu. Fas'ta 2500'leri geçti. Belki de daha fazla 3000'leri de geçebilir. Dolayısıyla ben şöyle bir yoruma geçtim, demek ki bizim yapı biraz daha iyi Fas'a göre. Bu fayların gelecekte bizim için ne tür tehlikeler yarattığını ortaya çıkartmış olacağız. Biz bütün tarihsel dönem depremdeki bilgileri tarihçilerden alırız. Onlar eski yazıları çevirirler. Biz fay bazlı deprem tekrarından bahsederiz, onlar alansal bazlı deprem tekrarından bahsederler. Aramızdaki fark bu” diye konuştu.