İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi kaybedilen dişin yerine protez dişin yerleştirildiği oldukça güvenilir bir uygulamadır. Uzun yıllardan beridir uygulanan bu tedavi sayesinde bireyler diş kaybından kaynaklanan besin tüketimi, telaffuz ve estetik sorunları ortadan kaldırarak hayat kalitelerini yükseltebilmektedir.

Tedavide önemli olan noktalardan biri uzun süre beklenmemesi gerektiğidir. Diş kaybı yaşayan bireyler zaman kaybetmeden bir diş hekimine danışarak implant tedavisini başlatmalıdır. Bunun nedeni zaman içerisinde vücudun bir savunma mekanizması olarak diş kaybından arda kalan boşluklu yapıyı kapatmasıdır.

Vücuttaki açıklıklar beden sağlığı için tehdit oluşturabilirler. Bölge enfeksiyona yatkın hale gelir. Bu nedenle vücut diş boşluğunu kapatır, damak dümdüz bir hal alır ve giderek küçülür. Damağın alt kısmında bulunan çene kemiklerinde bir miktar erime olabilir. Bu durumda implant tedavisini uygularken gerekli olan destek dokuların yetersizliği söz konusu olur. Bu durumda bireye farklı tedaviler önerilmek zorunda kalınabilir.

Eğer birey kesinlikle implant yaptırmayı isterse cerrahi müdahale ile destek dokuları oluşturmak ve implantı yerleştirmek yine de mümkündür. Ancak genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyat olduğu için, diş hekimleri daha farklı seçenekler önermektedir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant nasıl yapılır sorusunu çoğumuz merak ederiz.İlk olarak bireyin ağız içi dokuları detaylı muayeneden geçer. Yapılacak olan implant tedavisi planlanır. Eksik olan dişlerin bölgesine göre kişiye özel kalıp çıkarılır. Eğer estetik amaçlı işlem yapılıyorsa bireyin diş şekilleri konusunda fikri alınır.

Detaylı inceleme için panoramik röntgen çekimi gerçekleştirilir. Eğer ağız içi dokularda bir sağlık problemi varsa öncelikle bunların tedavisi planlanmalıdır. Aksi halde çevre dokuların sağlığı risk altındadır. Ayrıca zamanla ağız içindeki enfeksiyon veya diş çürüğü implantın zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle hem sağlıklı bir ağız yapısı hem de diğer dokuların korunması için öncelikle bireyin ağız içi dokularında var olan sağlık problemleri ile ilgilenilir. Son olarak implant tedavisi planlanır.

İmplant İzmir tedavisine lokal anestezi ile bölgenin hissizleştirilmesiyle başlanır. Birtakım özel aletlerle implantın yerleştirileceği bölgeye kesi atılır. İmplant kemik doku içerisine doğru sabitlenir. Ardından bölgenin iyileşmesi ve implantın diğer dokularla kaynaşarak daha iyi tutunması için bir süre beklemek gerekmektedir. Bu süre zarfında bireyin daha rahat besin tüketebilmesi ve konuşabilmesi için geçici protez yerleştirilebilir.

Yapılan tüm işlemler tamamlandıktan ve iyileşme süreci sonlandıktan sonra kalıcı diş protez yerleştirilir. Doğal dişlerle bire bir aynı görünümde, beyaz, parlak ve estetik görünen bir yapı elde edilir.

İmplant Ne Kadar Sürer?

İmplant ne kadar sürer; sorusunun yanıtı yapılacak olan implantın sayısına, bireyin yaşına ve işlemin estetik amaçlı uygulanıp uygulanmadığına göre değişiklik gösterebilir. Tek bir günde tamamlanan implant tedavileri de vardır, birkaç hafta beklemeyi gerektirecek şekilde yapılanları da vardır.

Peki, implant vidası takıldıktan sonra diş ne zaman takılır? İmplant vidası yerleştirildikten sonra 8 – 12 haftalık iyileşme süreci gerekli görülebilir. Bu sürenin ardından yapılan kontroller ile bireyin diş hekimi bölgenin protez takılması için yeterli düzeye gelip gelmediğine karar verecektir.

İmplantın Kaynadığı Nasıl Anlaşılır?

İzmir diş implant tedavisi alan bireyler implantı taktırdıktan sonra yeterince kaynadığını anlamak ve diş hekimlerine giderek bir an önce tedaviyi sonlandırmak isteyebilirler. Bunun için bölgeyi aynada inceleyerek kontrol yapmaya çalışabilirler.

Ancak diş tedavilerinde enfeksiyondan korunmak için bireyler kesinlikle bölgeyle uğraşmamalı, incelemeye çalışmamalı, bölgeye kürdan gibi cisimlerle veya parmakları ile oynamamalıdır. Tedavinin ne zaman başlayacağı ile ilgili doktor kontrolü beklenmelidir.

Diş hekiminiz implantın tamamen kaynamış olduğunu anlamak için steril koşullar altında kendi özel aletleri ile implantın yerinde oynayıp oynamadığına bakacaktır. Eğer kıpırdama olmuyorsa, tam bir tutunma varsa implant kaynamış ve tedavinin bir sonraki aşamasına hazır hale gelmiş demektir.

İmplant Tedavisi Kaç Seans Sürer?

İmplant tedavisinin tek bir seansında harcanan süre 10 – 30 dakika kadar olmaktadır. Tedavinin gerektirdiği seans sayısı işlemden işleme değişir. Örnek olarak tek 1 seansta gerçekleştirilen Immediate implant yapılabilir veya 2 – 3 aylık bir periyota da gerek duyulabilir.

Bu konu hakkında bireyler kendilerine özel bilgi almak için İzmir implant tedavisini aldıkları diş hekimine danışabilirler. Yapılan ağız muayenesinden sonra doktorları tarafından en doğru bilgi verilecektir. Çünkü bazı durumlarda implant öncesi yapılması gereken diş çürüğü tedavisi, enfeksiyon tedavisi, diş taşı temizliği gibi işlemler tespit edilebilir. Bu da süreci beklenenden daha da uzun hale getirebilir.

BOTAŞ'tan açıklama:Doğal gaz fiyatlarında değişiklik yok BOTAŞ'tan açıklama:Doğal gaz fiyatlarında değişiklik yok

Bir Seansta Kaç İmplant Takılır?

Tek bir seansta teorik olarak 12 – 15 tane implant takılabilir. Ancak her bir implant bölgesinin bir iyileşme süreci vardır. Bir seansta çok sayıda implantın takılması bireylerin şiddetli ağrı çekmesine, bölgeyi enfeksiyondan koruyamama riskinin artmasına, yeme içme eyleminde zorlanma gibi problemlere neden olabilir.

Bu durumda daha iyi başa çıkabilmek adına diş hekimleri sağ ve sol taraftaki uygulamalarda da birkaç gün ara vermek isteyebilir. Bu nedenle göre sayının ve uygulama bölgesinin zamanlamasına diş hekimi yaptığı muayeneye göre karar verecektir.

Kaynak: Haber Merkezi