İpekyolu Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri Sonucunda halkımızın büyük desteği ile İpekyolu İlçemiz Belediyesi DEM Parti Eşbaşkanları ve 37 üyeli meclisinde 30 üye kazanarak Belediye yönetimine gelmiştir. Seçim öncesi çalışmalarda halkımıza verilen temel sözümüz; “Belediyede şeffaflık esas alınacak ve temel konularda halkın katılımı esas alınacaktır “ şeklinde olmuştur.

BELEDİYE 1 MİLYAR 123 MİLYON 645 BİN LİRA BORÇ YÜKÜ İLE DEVİR ALINDI

Eş Başkanların göreve başlamasının ardından, Anayasa ve Belediye Yasasında yer alan “Belediye /Yerel Yönetim” tanımlarını ortadan kaldıran, Halk İradesini yok sayan 8 yıllık Kayyım anlayışının ve yönetim biçiminin halka hesap vermeyen, yasalara aykırı ve keyfi uygulamalarının İpekyolu Belediyesinde sebep olduğu tahribatların boyutlarını tespit çalışmaları başlatılmıştır. Bu kapsamda Belediyemizin 2024 yılı Nisan ayı itibariyle karşı karşıya bulunduğu Mali Durum Tablosu Belediye Binasına asılmış ve Yazılı-Görsel Medya aracılığı ile kamuoyu ile paylaşılmıştır. Belediyemiz; 750 Milyon TL Banka Kredi Borçları olmak üzere toplam 1 Milyar 123 milyon 645 bin lira borç yükü ile devir alınmıştır. Belediye Kanunun 49. Maddesine göre Belediye Personel Şirketi dahil tüm personele ödenecek toplam miktar Bütçe gelirlerinin % 40’nı geçemez kuralı var iken, Kayyım döneminde 2023 yılında bu oran % 58 olarak gerçekleşmiştir. Bu oran 2024 yılı için çok daha yüksek olacaktır.

Van'a ait yolcu otobüsü dereye yuvarlandı; Yaralı var Van'a ait yolcu otobüsü dereye yuvarlandı; Yaralı var

“AYLIK GELİRLER SADECE PERSONEL MAAŞLARINA YETEMEZ HALE GETİRİLMİŞTİR”

Seçime 5-6 ay kala 2023 yılı Kasım ve Aralık aylarında yüzlerce kişi Belediye Şirketi üzerinden işe alınmış, Seçime 45 gün kala (2024 Şubat ayında)  tüm işçi maaşlarına %90 üzerinde artış öngören 3 yıllık bir Toplu İş Sözleşmesi imzalanarak; Belediyenin aylık bütün gelirleri sadece personel maaşlarına yetemez hale getirilmiştir. İlgili mevzuata göre Belediyemizin (500 bin-599 bin nüfusa göre) Norm Kadro Sayısı İşçi ve Memur toplamı 1.035 olması gerekirken sadece Şirket personeli sayısı 1.104 kişidir. Halkın beklediği kent temizliği, yol yapımı, akaryakıt alımı, park bahçe işleri, ihalesi devam eden yapım işleri ile sınırsızca kullanılan Banka kredilerinin geri ödenmesine tek kuruş kalmamaktadır. Bu durumun sürdürülebilir olmadığı çok açıktır ve önlemler almayı gerektirmektedir.

“SON 6 AYDA BELEDİYE ŞİRKETİNDE İŞE BAŞLATILMIŞ HERKESİN İŞİNE SON VERİLMİŞTİR”

İşsizliği ve yoksulluğu iliklerine kadar yaşayan kentimizde herkesin sürekli-güvenceli bir işte çalışması, düzenli bir gelire sahip olması kadar doğal bir durum olamaz. Bunun yol ve yöntemi de üretim ve istihdam alanlarının oluşturulması ile mümkündür ve Genel İdarenin sorumluluğundadır. Asla mesleki veya siyasi ayrım ve asla bir cezalandırma düşüncesi olmadan, sadece kent halkına hizmet de sunabilecek bir Belediye hedefi ile son 6 ay içerisinde Belediye Şirketinde işe başlatılmış herkesin işine son verilmesine derin üzüntü yaşayarak karar vermiş bulunuyoruz. Daha önceleri de (2009) yaşamış olduğumuz ve uzun olmayan bir sürede toparlanıp halkımızın hizmetine sunduğumuz Belediyelerimizi hatırlatarak durumu Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.” Denildi.

Kaynak: VanOlay-Kasım Keklik