Suat Tink – Vanolay

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı imzasıyla yayımlanan kararnameye göre Van’ın 5 ilçe kaymakamı değişti. İpekyolu, Erciş, Saray, Özalp ve Gürpınar kaymakamlıklarına atanan isimler belli oldu. Diyarbakır Kocaköy Kaymakamı Abdülkadir Umut Kasman, İpekyolu İlçe Kaymakamı olarak görevlendirildi. Abdülkadir Kasman’ı yakından tanıyalım…

ABDÜLKADİR KASMAN KİMDİR?

1983 yılında Şanlıurfa’da doğan Abdulkadir Umut Kasman, ilkokulu Muş’ta, ortaokulu ise Antalya’da okudu. Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden 2005 yılında mezun olan Kasman, 2012 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan Kaymakamlık sınavını kazandı. Burdur Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap etti. Adaylık süresince sırasıyla; Burdur ilinde merkez stajını, Balıkesir-Susurluk, Şanlıurfa-Ceylanpınar ilçelerinde kaymakam refikliği stajını, Balıkesir-Savaştepe ve Susurluk ilçelerinde teftiş stajını tamamladı. Yurt dışı stajı çerçevesinde 1 yıl süreyle gönderildiği İngiltere’de “ University of Liverpool” da yabancı dil eğitimi aldı. Dil eğitiminin yanı sıra İngiltere’nin yönetim yapısı üzerine çeşitli kamu kurumlarında incelemelerde bulundu. Yurtdışı dönüşünün ardından Rize İli Kalkandere İlçesinde kaymakam vekilliği stajında bulundu.

İpekyolu Kaymakamı Aydın'dan veda mesajı İpekyolu Kaymakamı Aydın'dan veda mesajı

2016-2018’de Ordu Gürgentepe İlçe Kaymakamlığı, 2018-2020’de Sinop ili Saraydüzü Kaymakamlığı görevini icra etti. 13 Temmuz 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Kocaköy Kaymakamlığına atanan Abdulkadir Umut Kasman, son yayımlanan kararname ile Van’ın İpekyolu İlçe Kaymakamlığına atandı. Evli ve bir çocuk babası olan Kasman, İngilizce bilmektedir. Kaymakam Kasman aynı zamanda İpekyolu Belediye Başkan Vekilliği yapacak.

Mevcut Kaymakam İhsan Emre Aydın ise Yozgat'ın Sorgun İlçe Kaymakamlığına atandı.