Şırnak Valiliği, yoğun sıcaklara karşı uyardı Şırnak Valiliği, yoğun sıcaklara karşı uyardı

Ellerinde, "Gazze ölüyor, aksa özgür olana dek Filistin'in yanındayız, çocuklar ölürken susulmaz, refah açılsın" yazılı dövizler taşıyan yüzlerce öğrenci, katliamlar son bulanan kadar Filistin için bir araya gelmeye devam edecekleri vurgusu yaptı.

Hafız Muhammed Zeki Demir'in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan protesto gösterisinde grup adına basın açıklamasını okuyan Genç İHH İstanbul Üniversite Başkanı Yardımcısı Mücahit Yiğit Çeten, "Bugün 8 aydır devam eden ve günden güne artan zulmü, soykırımı kınamak için toplanmadık. 8 aydır her gün kınadığımız siyonist devlet, dün gece "2371 BLOK" adını verdiği ve 4 gün önce güvenli bölge olarak nitelediği refah bölgesine sığınan Filistinli sivilleri yakarak şehit etti. Artık kınama zamanı geçti; üniversitelerde, kampüslerde, dersliklerde, meydanlarda ve ulaşabildiğimiz her yerde kalben buğz etmenin ötesine geçip, harekete geçmenin zamanıdır." dedi.

Üniversitelerde işgal rejimine ait ürünlerin boykot edilmesi çağrısı

Çeten, "Haksızlığın karşısında susmaktan korkan üniversiteli kardeşim! Biliyoruz ki, artık dünyanın dört bir yanı Filistin'dir. Titreyen her yürek, haykıran her dil Filistin için eylemdedir. Bizler bu davayı sadece yüreklerde ve dillerde değil, hayatımızın her alanında, şu an içerisinde bulunduğumuz kampüsümüzde, yarın içerisinde bulunacağımız iş yerimizde ve yetiştireceğimiz nesillerde yaşatmak zorundayız. O zaman, bugünü bir milat bilip, Aksa'nın bahçesinde, özgür Filistinli kardeşlerimizin evlerinde tekrardan bir araya geleceğimiz güne kadar, durmadan, yorulmadan, inancımızı kaybetmeden ve dünyevi kaygılar gütmeden bu davanın birer fertleri olacağımıza hep birlikte söz verelim. Bir Müslüman, bir insan olarak verdiğimiz bu sözü yerine getirebilmek adına, atacağımız ilk adımımız, dünyayı sermayesiyle yönetebileceklerini düşünen bir avuç siyoniste ders vermek olsun. Özellikle, üniversitemiz içerisinde bulunan, kantinlerimizi zulme ortak hale getiren markaları tıpkı, Allah resulünün yapmış olduğu gibi, Müslüman ve insan olmanın verdiği sorumluluk gereği boykot edelim." diye konuştu.

"Eylemlerimiz çığ gibi bütün meclisleri saracak ve bütün devletler Filistin'i özgür bir devlet olarak tanıyacak"

Bütün dünya ve bütün insanlığın zulme karşı bir arada olduğunu hatırlatan Çeten, "Eylemden ne olur demeksizin, her gün ve her saat Filistin için ribatta olan insanlık, devletleri harekete mutlaka geçirecektir. Bunun örneği geçtiğimiz hafta, 3 Avrupa ülkesi olan İrlanda, İspanya ve Norveç'in Filistin'i özgür bir devlet olarak tanımasıydı. Bundan sonra ne olacak biliyor musunuz? Biz inanıyoruz ki, bu eylemlerimiz çığ gibi bütün meclisleri saracak ve bütün devletler Filistin'i özgür bir devlet olarak tanıyacak. Ancak, bu bir son değil! Aksine yeni bir dünyanın başlangıcıdır. Ve biz yine inanıyoruz ki bundan bir sonraki gerçek, başkenti Doğu Kudüs değil, bizatihi Kudüs'ün kendisi olan ve içerisinde herkesin barış içinde yaşadığı Filistin devletidir. Yürüdüğü zaman ayağına Kudüs gücü gelen kardeşim! Asla zafere olan inancın azalmasın. Seni bu temenni ile selamlıyor ve sözünü bir biat bilip bu sözünü gerçekleştirinceye kadar yolundan dönmeyeceğine emin olarak Allah'a emanet ediyor, buradan Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversitelerde gerçekleştirilen eylemlere selam gönderiyoruz." şeklinde konuştu.

Eylem, İHH İstanbul Üniversiteler Başkanı Muhammed Çimen'in yaptığı dua ile son buldu. (İLKHA)

Kaynak: İLKHA