Togg, engelliler için yeniaparat geliştiriyor Togg, engelliler için yeniaparat geliştiriyor

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, günlük kiralanan dairelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Gündüz, ev sahiplerinin yüksek kazanç beklentisiyle evlerini günübirlik kiralamasının turizmde kayıt dışı ekonomiye, emlak sektöründe de 'ayakçı' diye tabir edilen aracılık yapan yetkisiz kişilerin sayısının artmasına neden olduğunu vurguladı. Günübirlik ev kiralama yönteminin yaygınlaşmasıyla yaşanan sorunların çözümü için yasal düzenleme yapıldığını kaydeden Gündüz, konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik kanunun 1 Ocak 2024'ten itibaren uygulanacağını söyledi.

CEZA KATLANARAK ARTACAK

Kanun hakkında bilgi veren Gündüz, "Konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için, turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapılmadan önce izin belgesi alınması gerekecek. İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralanan konutları kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için 15 gün süre verilecek. Bu süre sonunda izin belgesi alınmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetine devam edenlere 500 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için bir kez daha 15 günlük zaman tanınacak." dedi.

1 YIL İÇİNDE 4 KERE YAPANA 1 MİLYON LİRA CEZA

Gündüz sözlerine şöyle devam etti: "İzin belgesi sahibinden kiraladığı turizm amaçlı konutu, kendi ve hesabına üçüncü kişilere kiraya verenler hakkında, her bir sözleşme için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak. Kendi adına mesken olarak kullanmak amacıyla kiraladığı konutu, turizm amaçlı kiraya verenler ile izin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında, her bir sözleşme için 100 bin lira idari para cezası verilecek. İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetlerine devam edenler ile her defasında 100 günden fazla süreli kira sözleşmesi yapmasına rağmen ilk sözleşme tarihinden itibaren 1 yıl içinde aynı konutu 4 defadan fazla kiraya verenler hakkında 1 milyon lira idari para cezası verilecek."

Kaynak: Haber Merkezi