Katar Dışişleri Bakanı Al Thani, Amerikalı mevkidaşı Anthony Blinken ile Doha'da düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Al Thani, "Çerçeve anlaşmasıyla (Gazze ateşkesiyle ilgili) ilgili HAMAS'IN yanıtını aldık, bu yanıt değerlendirmeler içeriyor ve bütünüyle olumlu." dedi.

"Ateşkes anlaşmasının ayrıntılarını açıklamanın müzakerelerin yararına olmadığını, ancak ilerleme olduğunu" vurgulayan Al Thani, "Kahire ve Washington'daki ortaklarımızla iletişim halinde, mümkün olan en kısa sürede (Gazze ateşkesi konusunda) bir anlaşmaya varmaya çalışıyoruz." diye ekledi.

Al Thani, Katar olarak HAMAS'ın cevabını siyonist rejim tarafına ilettiklerini kaydetti.

Al Thani, tüm taraflara, itidalli davranma ve çatışmayı genişletmekten kaçınmaları çağrısında bulundu.

ABD Büyükelçiliği çalışanı Kudüs’te ölü bulundu ABD Büyükelçiliği çalışanı Kudüs’te ölü bulundu

BLİNKEN İLE SİSİ ESİR TAKASI ANLAŞMASINDA SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Orta Doğu turunun ikinci durağında Mısır'ı ziyaret eden Blinken ile Sisi arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre Blinken ile Sisi, Kahire'deki görüşmede siyonist rejim ile Hamas arasındaki olası esir takası anlaşmasında gelinen son durumu kapsamlı şekilde değerlendirdi.

Mısır'a bu süreçteki "öncü" rolü için teşekkür eden Blinken, Gazzelilerin yerlerinden edilmesine yönelik hiçbir yaklaşımı kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Gazze'de yaşayan Filistinlilere daha fazla insani yardım ulaştırılması konusundaki görüşlerini de dile getiren Blinken, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına olan desteklerini de bir kez daha vurguladı.

İkili ayrıca Kızıldeniz'deki son durumu ve bölgedeki diğer gelişmeleri de ele aldı.

Kaynak: Doğruhaber