TEKNOFEST Ankara'nın kapanış töreni yapıldı TEKNOFEST Ankara'nın kapanış töreni yapıldı

Budapeşte'de Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırıları konuşan Fidan, "Bu salgını mümkün olan en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu konuda uluslararası aktörlerle, İslam ülkeleriyle ve ev sahibi olan bazı ülkelerle ciddi görüşmeler içerisindeyiz. Türkiye'nin girişimleri sonucunda bir dizi önemli gelişme yaşandı. 12 Temmuz'da Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Kur'an-ı Kerim'e saldırıları dini nefret olarak tanımladı. Bu, ilk defa olan bir konu. Daha sonra 25 Temmuz'da biliyorsunuz Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kutsal kitaplara yönelik her türlü şiddet eylemini uluslararası hukukun ihlali gören karar kabul edildi. Biz de bu karara ortak sunucu olduk Türkiye olarak." dedi.
 

31 Mart'ta İslam dünyasının bu salgına dönüşen saldırılarla ilgili bir karar alacağını belirten Fidan, "Avrupalı müttefiklerimizin hassasiyetlerinin artacağını inanıyoruz.  Bu, İslam dünyası için de bir ilk olacak. Yakın zamana baktığımızda alınacak çok dersler var. Devlet gözetiminde kutsal kitaplara saldırılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Avrupalı devlet adamlarının da bir farkındalık yaratmaları gerektiğini düşünüyoruz. Kutsal kitapların aşağılanmasına göz yummamız mümkün değil." diye konuştu. (İLKHA)